reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Składając wniosek o dodatek, należy dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia kombatanckie. Ile dodatek kombatancki wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.?

Kombatanci - uprawnienia

Uprawnienia kombatanta przyznawane są decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kombatanci mogą korzystać z różnych przywilejów. Związane jest to z ich poświęceniem w celu obrony suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły dotyczące tego, kto może być kombatantem, zawiera Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Kombatanci mogą liczyć na wyższe emerytury i renty, dodatki do nich, zniżki na przejazdy komunikacją publiczną, pierwszeństwo w państwowej opiece zdrowotnej, darmową pomoc prawną, specjalną pomoc pieniężną np. do zakupu wózka inwalidzkiego, pierwszeństwo do środowiskowej opieki socjalnej w miejscu zamieszkania, w uzyskaniu miejsc w domu pomocy społecznej.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Dodatek kombatancki – wniosek

Aby otrzymać dodatek kombatancki, należy złożyć stosowny wniosek. Można pobrać go ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinien również być dostępny w każdej jednostce organizacyjnej ZUS w punkcie informacyjnym. Wniosek o dodatek kombatancki znajduje się na formularzu ERK (POBIERZ DRUK). Wniosek o dodatek kombatancki składa się na jednym formularzu razem z wnioskiem o dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny. Stosowny wniosek można złożyć w dowolnej placówce ZUS, jednak zostanie rozpatrzony przez tę placówkę, która przyznała danej osobie świadczenie emerytalno-rentowe.

WZÓR WNIOSKU ERK ZUS

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Do wniosku dołącza się dokument potwierdzający uprawnienia kombatanckie. Ustawa nie przewiduje konkretnego terminu do złożenia wniosku o dodatek kombatancki, ale najlepiej zrobić to jak najszybciej po uzyskaniu decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Złożenie wniosku w kolejnych miesiącach skutkuje przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

Wniosek składa osoba zainteresowana otrzymaniem dodatku do emerytury lub renty osobiście bądź przez pełnomocnika w jednostce organizacyjnej ZUS. Przewidziano dwie formy – pisemną i ustną do protokołu. Dopuszcza się także złożenie dokumentu za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego.

Wypłata przyznanego dodatku następuje comiesięcznie wraz z dotychczas pobieranym świadczeniem emerytalnym lub rentowym.

Dodatek kombatancki – wysokość 2019/2020

Dodatek kombatancki podlega corocznej waloryzacji z dniem 1 marca. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. wynosi 222,01 zł. Jest to kwota netto, nie pobiera się od niej podatku dochodowego. Uprawniony otrzymuje ją więc w całości.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 276)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama