REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek dla sieroty zupełnej 2019/2020 – wysokość, wniosek

Dodatek dla sieroty zupełnej 2019/2020 – wysokość, wniosek. / fot. Shutterstock
Dodatek dla sieroty zupełnej 2019/2020 – wysokość, wniosek. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwota dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest wysokość dodatku od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Dodatek dla sierot zupełnych – komu przysługuje

Dodatek dla sierot zupełnych przysługuje osobie, która została uprawniona do renty rodzinnej i równocześnie jest sierotą zupełną, czyli nie ma ani matki ani ojca. Sierotą zupełną jest także osoba, której matka nie żyje, a ojciec jest nieznany. Co istotne, przy tym dodatku nie ma znaczenie wiek osoby uprawnionej.

REKLAMA

O dodatku dla sierot zupełnych traktuje art. 76 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym: „ jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych”.

Jeżeli kilka osób uprawnionych jest do jednej renty rodzinnej i są sierotami zupełnymi, każdej z nich należy się dodatek dla sieroty zupełnej.

 Polecamy: ZFŚS 2019. Komentarz

Więcej informacji o rencie rodzinnej znajdziesz w artykułach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Renta rodzinna 2019 - dokumenty

Renta rodzinna 2019 - wysokość

Wysokość dodatku dla sieroty zupełnej 2019/2020

Wysokość dodatku dla sierot zupełnych podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. wynosi 417,27 zł. Jest to kwota niepomniejszana o podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe. Na konto uprawnionego wpływa się renta rodzinna powiększona o 417,27 zł.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej (Druk ERRD ZUS)

Aby do renty rodzinnej otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej należy złożyć w tym celu stosowny wniosek (Druk ERRD ZUS). Załącza się do niego dokumenty stwierdzające daty zgonów rodziców. W przypadku, gdy ojciec jest nieznany, a matka nie żyje, należy dołączyć dokument stwierdzający zgon matki oraz dokument akt urodzenia osoby ubiegającej się o dodatek, z którego wynika brak danych ojca (czyli sytuacja nieznanego ojcostwa).

Wniosek o dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej DRUK ERRD ZUS

Wniosek o dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej DRUK ERRD ZUS

ZUS

Nie ma przewidzianego terminu do złożenia wniosku. Można zrobić to po spełnieniu warunków do jego uzyskania, czyli po śmierci rodziców i otrzymaniu dokumentu stwierdzającego zgon.

REKLAMA

Istnieją dwa sposoby złożenia wniosku. Pierwszy to osobiste bądź przez pełnomocnika złożenie wniosku w dowolnej jednostce ZUS (przy czym moż na to zrobić pisemnie lub ustnie do protokołu). Drugą możliwością jest wysłanie go za pośrednictwem poczty albo polskiego urzędu konsularnego.

Od przedmiotowej decyzji ZUS można się odwołać pisemnie bądź ustanie do protokołu w jednostce ZUS, która wydała decyzję. Za pośrednictwem je jednostki odwołanie składa się do sądu okręgowego (sądu pracy i ubezpieczeń społecznych). Termin na odwołanie się od niepomyślnej decyzji wynosi miesiąc od dnia jej doręczenia. Nie trzeba przy tym ponosić żadnych opłat.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej może zostać wycofany. Gdy odwołanie zostało złożone do sądu, czas na jego cofnięcie osoba uprawniona ma do dnia uprawomocnienia się decyzji organu rentowego. Jeśli nie składano odwołania do sądu, termin na jego złożenie wynosi miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dziennik Ustaw rok 2011 nr 237 poz. 1412)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA