| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020

Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020

Co to jest dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje?

Dodatek kompensacyjny

Dodatek kompensacyjny obok dodatku kombatanckiego to specjalne świadczenia zwiększające wysokość emerytury lub renty przysługujące osobie będącej kombatantem lub ofiarą represji wojennych czy okresu powojennego. O wskazane dodatki wraz z ryczałtem energetycznym mogą ubiegać się uprawnieni do emerytury lub renty.

Ponadto dodatek kompensacyjny wraz z ryczałtem energetycznym (bez kombatanckiego) może otrzymać również wdowa lub wdowiec po tych osobach. Muszą oni mieć już ustalone prawo do własnej emerytury lub renty.

Więcej o dodatku kombatanckim znajdziesz tutaj: Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Wniosek o dodatek kompensacyjny

Aby uzyskać dodatek kompensacyjny, należy złożyć stosowny wniosek. Jest to formularz, który składa się jednocześnie o przyznanie dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego, a także ryczałtu energetycznego. Ten sam druk używa się jeśli jest się kombatantem, ofiarą represji czy wdową lub wdowcem.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Wzór wniosku: WNIOSEK ERK ZUS

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Formularze wniosku znajdują się także w punkcie informacyjnym każdej jednostki ZUS. Będąc w jednostce ZUS, można wnioskować pisemnie za pomocą wskazanego formularza bądź ustnie do protokołu. Co więcej, przewidziano możliwość wnioskowania o omawiane dodatki za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego. Dokumentu składa się w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS. Rozpatrzenia dokonuje jednostka właściwa ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

Załącznik do wniosku

Do wniosku o dodatki do emerytury lub renty załącza się zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie wydane przez szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przed dniem 18 maja 2014 r. takie uprawnienia wydawane były przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze wcześniej, od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r. robił to Minister Pracy i Polityki Socjalnej.

Natomiast wdowa lub wdowiec po kombatancie lub ofierze represji będący na emeryturze lub rencie dołączają do wniosku zaświadczenie Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzające uprawnienia jako członka rodziny. 

W przypadku przysługiwania prawa do kilku emerytur lub rent ZUS przyznaje tylko jeden dodatek kombatancki i jeden dodatek kompensacyjny.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »