REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020

Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020. Kombatant, ofiara represji, wdowa.
Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020. Kombatant, ofiara represji, wdowa.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje?

Dodatek kompensacyjny

Dodatek kompensacyjny obok dodatku kombatanckiego to specjalne świadczenia zwiększające wysokość emerytury lub renty przysługujące osobie będącej kombatantem lub ofiarą represji wojennych czy okresu powojennego. O wskazane dodatki wraz z ryczałtem energetycznym mogą ubiegać się uprawnieni do emerytury lub renty.

REKLAMA

Ponadto dodatek kompensacyjny wraz z ryczałtem energetycznym (bez kombatanckiego) może otrzymać również wdowa lub wdowiec po tych osobach. Muszą oni mieć już ustalone prawo do własnej emerytury lub renty.

Więcej o dodatku kombatanckim znajdziesz tutaj: Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Wniosek o dodatek kompensacyjny

Aby uzyskać dodatek kompensacyjny, należy złożyć stosowny wniosek. Jest to formularz, który składa się jednocześnie o przyznanie dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego, a także ryczałtu energetycznego. Ten sam druk używa się jeśli jest się kombatantem, ofiarą represji czy wdową lub wdowcem.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór wniosku: WNIOSEK ERK ZUS

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Formularze wniosku znajdują się także w punkcie informacyjnym każdej jednostki ZUS. Będąc w jednostce ZUS, można wnioskować pisemnie za pomocą wskazanego formularza bądź ustnie do protokołu. Co więcej, przewidziano możliwość wnioskowania o omawiane dodatki za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego. Dokumentu składa się w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS. Rozpatrzenia dokonuje jednostka właściwa ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

Załącznik do wniosku

REKLAMA

Do wniosku o dodatki do emerytury lub renty załącza się zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie wydane przez szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przed dniem 18 maja 2014 r. takie uprawnienia wydawane były przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze wcześniej, od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r. robił to Minister Pracy i Polityki Socjalnej.

Natomiast wdowa lub wdowiec po kombatancie lub ofierze represji będący na emeryturze lub rencie dołączają do wniosku zaświadczenie Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzające uprawnienia jako członka rodziny. 

W przypadku przysługiwania prawa do kilku emerytur lub rent ZUS przyznaje tylko jeden dodatek kombatancki i jeden dodatek kompensacyjny.

Wysokość dodatku kompensacyjnego

Dodatek kompensacyjny zawsze wynosi 15% dodatku kombatanckiego, który jest corocznie waloryzowany z dniem 1 marca. Aktualnie od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. dodatek kompensacyjny wynosi 33,30 zł. Jest to kwota netto, która w całości co miesiąc trafia do osoby uprawnionej wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą. Wysokość dodatku wynika z następującego równania: 15% x 222,01 zł (aktualna wysokość dodatku kombatanckiego). Rozwiązaniem jest 33,3015 zł, co zaokrągla się do 33,30 zł.

W przypadku gdy wystąpią okoliczności powodujące zawieszenia prawa do pobieranej emerytury lub renty, ryczałt energetyczny oraz dodatek kompensacyjny będą wypłacane kwartalnie w trzecim miesiącu kwartału.

Podstawa prawna

 • Ustawa z  dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2018 r. poz. 276, z późn. zm.)
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie przyznawania dodatku kombatanckiego oraz emerytury i rent przyznawanych w drodze wyjątku (Dz. U. poz. 997)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA