REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie uzupełniające (500 plus) dla niepełnosprawnych 2019 – uprawnieni, wniosek

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
500 zł miesięcznie będą mogły otrzymywać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji./Fot. Shutterstock
500 zł miesięcznie będą mogły otrzymywać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia uzupełniające (500 plus) będą przysługiwały uprawnionym osobom niepełnosprawnym od 1 października 2019 r. Wnioski rozparzą organy emerytalno-rentowe.

Świadczenie uzupełniające, czyli 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Świadczenie uzupełniające to nowy typ pomocy skierowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ma ono na celu dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją czy opieką medyczną.

REKLAMA

Miesięczna kwota świadczenia to 500 zł.

Świadczenie będą wolne od potrąceń i egzekucji.

Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby uprawnione do świadczenia uzupełniającego

Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły 18 lat. Niezdolność do samodzielnej egzystencji takich osób powinna zostać stwierdzona:

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Ważna kwota pobieranych świadczeń

REKLAMA

Istotny wpływ na uprawnienie do otrzymania nowego typu wsparcia ma kwota pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Świadczenie uzupełniające będzie bowiem przysługiwało osobom, które nie posiadają prawa do takiej pomocy bądź suma tych świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy (obecnie 1100 zł).

Będą tu brane pod uwagę wszystkie wypłacane wnioskodawcy emerytury, renty, zasiłki z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowy poza przysługującymi do wypłacanych świadczeń dodatków, zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń. Uwzględniane będą również kwoty wypłacane przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych.

Świadczenie uzupełniające nie będzie przysługiwało osobie uprawnionej, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem będzie tu odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Polecamy serwis: Zasiłki

Wniosek o "500 plus"

Do otrzymania świadczenia uzupełniającego konieczne będzie złożenie wniosku. Osoby niepobierające świadczeń oraz otrzymujące zasiłki z pomocy społecznej dokumenty będą składały do ZUS-u. W pozostałych przypadkach wnioski będą składane do organów wypłacających świadczenia emerytalno-rentowe (np. do KRUS-u).

Wniosek będzie zawierał dane wnioskodawcy, inne informacje niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń, wskazanie sposobu wypłaty wsparcia oraz podpis.

Do wniosku należy załączyć odpowiednie orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji, chyba że organ już takim dysponuje. Osoby pobierające świadczenia zagraniczne powinny dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokości, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.Niezbędnym załącznikiem będzie również oświadczenie o nieposiadaniu prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub o posiadaniu prawa do takiego świadczenia wraz ze wskazaniem jego nazwy, organu przyznającego oraz wysokości.

Decyzja organu

Organ przyzna bądź odmówi przyznania pomocy w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Okres przejściowy dla wniosków złożonych do końca listopada 2019 r.

W okresie przejściowym, dotyczącym wniosków złożonych do 30 listopada 2019 r., wydanie decyzji nastąpi w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Świadczenie będzie jednak przysługiwało od miesiąca, w którym zostały spełnione wszystkie warunki wymagane do jego przyznania (nie wcześniej niż od miesiąca,zgłoszenia wniosku).

Etap legislacyjny

Projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynął do Sejmu. Przepisy dotyczące przyznawania i wypłaty świadczeń będą obowiązywały od 1 października 2019 r.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (przed I czytaniem w Sejmie)

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA