REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w marcu ostatecznie nieco wyższa niż wskazywał GUS w szybkim szacunku dwa tygodnie temu, ile wyniosła

Jeśli inflacja będzie niska a stopy procentowe wciąż wysokie, kurs euro pozostanie korzystny do lata i można sobie fundować tanie wakacje zagranicą
Jeśli inflacja będzie niska a stopy procentowe wciąż wysokie, kurs euro pozostanie korzystny do lata i można sobie fundować tanie wakacje zagranicą
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja w marcu według już ostatecznych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 2,0%. Wcześniej w ramach tak zwanego szybkiego szacunku w ostatni dzień roboczy marca GUS podał, że marcowa inflacja spadłą do poziomu 1,9%. Nie zmienia to faktu, że stanowi to powrót do normalności, aczkolwiek eksperci uważają, że to był tylko dołek a od kwietnia ceny znów zaczną piąć się w górę.

Ostatecznie inflacja jest więc niższa o 0,5% od tak zwanego celu inflacyjnego NBP, założonego na 2,5%.

REKLAMA

Niska inflacja, wysokie stopy procentowe: jakie to ma skutki dla kredytów, lokat, kursu złotego

Oznacza to, że jeśli prognozy ekonomistów znów się nie spełnią i w kwietniu ceny wcale mocno w górę nie pójdą, ale właśnie maksymalnie na poziom 2,5%, to Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała poważnie zastanowić się nad rewizją swojej polityki względem stóp procentowych.

Przypomnijmy, że RPP nie planuje na razie obniżki stóp, mimo że od października najważniejsza dla konsumentów stopa referencyjna wynosi 5,75%. Ta niechęć do obniżki stóp sięga aż do końca 2024 roku.

Brak obniżki stóp przy tak niskiej inflacji to przede wszystkim uderzenie w kredytobiorców, zmuszonych do płacenia odsetek w wysokości znacznie odbiegającej od ich aktualnej rynkowej wartości i niczym nie uzasadnione zyski dla banków.

Przypomnijmy, że w styczniu wskaźnik cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych określany mianem inflacji konsumenckiej wyniósł 3,8 proc., mocno spadając względem końca 2023 r., a w lutym też był niższy – 2,8 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak także w marcu skala spadku inflacji zaskoczyła ekonomistów, którzy oczekiwali, iż inflacja będzie za każdym razem znacznie wyższa. Osobiście nie zdziwiłbym się gdyby srodze mylili się co do kwietnia.

Moim zdaniem budowanie prognozy na odmrożonym VAT na żywność – inne przesłanki w tym ceny paliw do samochodów prywatnych i nośników energii nie dają dostatecznego impulsu inflacyjnego – jest mocno na wyrost, zwłaszcza że przynajmniej na kwiecień skutki przywróconego VAT wielkie sieci handlowe wzięły na siebie, trzymając tym w cenowych ryzach resztę konkurencji.

Eksperci uparcie oczekują powrotu cen do mocnego trendu wzrostowego

Eksperci jednak w większości są przekonani co do mocnego powrotu inflacji.

Mariusz Zielonka,  eksperta ekonomicznego Lewiatana uważa na przykład, że inflacja 1,9-2,0% to dołek sinusoidy.

– W marcu wzrost cen był jednak wyższy niż wskazywały początkowe szacunki (1,9%). Inflacja wyniosła 2%. Jednocześnie to ostatni miesiąc, gdzie mamy do czynienia z tak niewielkim wzrostem cen. Lada moment ponownie doświadczymy przyspieszenia wzrostu cen przekraczającego cel inflacyjny NBP – komentuje ekspert.

– Z jednej strony obserwujemy stopniowe wycofywanie się rządu z tarcz antyinflacyjnych. Z drugiej zaś mamy nadal efekt wysokiego punktu odniesienia sprzed roku – podkreśla i dodaje:

– Elementem, który niestety dodatkowo będzie wspierał  wzrost inflacji w najbliższym czasie jest fakt, że ceny towarów praktycznie nie rosną w stosunku do minionego roku (+0,2%), a wzrost cen usług przekracza 6,5%.

Podobnego zdania jest Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI.

REKLAMA

– Finalny odczyt inflacji CPI za marzec okazał się minimalnie wyższy od wstępnego odczytu. Ceny w ujęciu rocznym urosły o 2%, podczas gdy wstępny odczyt zakładał wzrost o 1,9%. Finalny odczyt dynamiki miesięcznej był jednak identyczny jak podczas wstępnego odczytu (0,2%), dlatego nie spodziewamy się istotnej reakcji rynku – komentuje Piotr Ludwiczak.

Oczekiwanie na powrót inflacji Mariusz Zielonka opiera na następujących założeniach. Niskiemu odczytowi inflacji w marcu sprzyjała sytuacja na rynku produktów spożywczych i paliw. W ciągu miesiąca żywność staniała o 0,1%, z kolei w ciągu roku odnotowała wzrost jedynie o 0,3%.W przypadku paliw obserwowaliśmy obniżki cen zarówno w ciągu miesiąca, jak i roku. To może być ostatni taki spadek w najbliższym czasie, patrząc na powrót cen ropy do poziomów z końca minionego roku oraz wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie – uważa ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wysokie stopy procentowe: zyskują oszczędzający i kupujący za euro oraz inne waluty

Jak już o tym była mowa, na wysokich stopach procentowych mocno przewyższających aktualny poziom inflacji tracą kredytobiorcy. Zarówno spłacający kredyty hipoteczne, jak i średnio- i krótkoterminowe. Pierwsze są oprocentowane z zastosowaniem wskaźników rynkowych WIBOR i WIRON. Choć rynkowe, reagują one z wyprzedzeniem i gdy RPP twardo stoi na stanowisko braku obniżki stóp, WIBOR i WIRON pozostają wysokie przez co raty odsetkowe kredytów są zawyżone względem poziomu inflacji.

Z kolei większość zobowiązań konsumenckich typu karty kredytowe, kredyty ratalne, odroczone płatności itp. oprocentowana jest na poziomie maksymalnego dopuszczalnego prawem poziomu wynoszącego przy stopie referencyjnej 18,50%.

REKLAMA

Zyskują z kolei oszczędzający – banki nie obniżają już oprocentowania lokat, a nawet niektóre znów je kosmetycznie podwyższają. Uzyskanie 5 a nawet 6% z lokaty nie jest więc niemożliwe, po wielu latach więc lokaty nie przynoszą strat a nawet spore zyski.

Wysokie stopy przy niskiej inflacji czynią też atrakcyjnym dla inwestorów finansowych polskiego złotego jako walutę. Dlatego zakupy w euro czy USD a także zbliżające się weekendowe i wakacyjne wojaże mogą być relatywnie nieporównywalnie tańsze niż w latach poprzednich.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: Od 1 września emerytury stażowe. Ale nauczyciele chcą stażówek z minimalnym limitem i prawem do pracy

Chcemy umożliwienia nauczycielom otrzymującym emerytury stażowe pracy w szkole na pełnym etacie i bez zgody kuratora.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

Czy wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych jest zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych organizowanych przez klub sportowy może być zwolnione z VAT. Klub, działający niekomercyjnie i reinwestujący swoje dochody w rozwój działalności, spełnia wszystkie warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, co umożliwia skorzystanie z tego zwolnienia.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

REKLAMA