REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w marcu ostatecznie nieco wyższa niż wskazywał GUS w szybkim szacunku dwa tygodnie temu, ile wyniosła

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jeśli inflacja będzie niska a stopy procentowe wciąż wysokie, kurs euro pozostanie korzystny do lata i można sobie fundować tanie wakacje zagranicą
Jeśli inflacja będzie niska a stopy procentowe wciąż wysokie, kurs euro pozostanie korzystny do lata i można sobie fundować tanie wakacje zagranicą
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja w marcu według już ostatecznych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 2,0%. Wcześniej w ramach tak zwanego szybkiego szacunku w ostatni dzień roboczy marca GUS podał, że marcowa inflacja spadłą do poziomu 1,9%. Nie zmienia to faktu, że stanowi to powrót do normalności, aczkolwiek eksperci uważają, że to był tylko dołek a od kwietnia ceny znów zaczną piąć się w górę.

Ostatecznie inflacja jest więc niższa o 0,5% od tak zwanego celu inflacyjnego NBP, założonego na 2,5%.

REKLAMA

Niska inflacja, wysokie stopy procentowe: jakie to ma skutki dla kredytów, lokat, kursu złotego

Oznacza to, że jeśli prognozy ekonomistów znów się nie spełnią i w kwietniu ceny wcale mocno w górę nie pójdą, ale właśnie maksymalnie na poziom 2,5%, to Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała poważnie zastanowić się nad rewizją swojej polityki względem stóp procentowych.

Przypomnijmy, że RPP nie planuje na razie obniżki stóp, mimo że od października najważniejsza dla konsumentów stopa referencyjna wynosi 5,75%. Ta niechęć do obniżki stóp sięga aż do końca 2024 roku.

Brak obniżki stóp przy tak niskiej inflacji to przede wszystkim uderzenie w kredytobiorców, zmuszonych do płacenia odsetek w wysokości znacznie odbiegającej od ich aktualnej rynkowej wartości i niczym nie uzasadnione zyski dla banków.

Przypomnijmy, że w styczniu wskaźnik cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych określany mianem inflacji konsumenckiej wyniósł 3,8 proc., mocno spadając względem końca 2023 r., a w lutym też był niższy – 2,8 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak także w marcu skala spadku inflacji zaskoczyła ekonomistów, którzy oczekiwali, iż inflacja będzie za każdym razem znacznie wyższa. Osobiście nie zdziwiłbym się gdyby srodze mylili się co do kwietnia.

Moim zdaniem budowanie prognozy na odmrożonym VAT na żywność – inne przesłanki w tym ceny paliw do samochodów prywatnych i nośników energii nie dają dostatecznego impulsu inflacyjnego – jest mocno na wyrost, zwłaszcza że przynajmniej na kwiecień skutki przywróconego VAT wielkie sieci handlowe wzięły na siebie, trzymając tym w cenowych ryzach resztę konkurencji.

Eksperci uparcie oczekują powrotu cen do mocnego trendu wzrostowego

Eksperci jednak w większości są przekonani co do mocnego powrotu inflacji.

Mariusz Zielonka,  eksperta ekonomicznego Lewiatana uważa na przykład, że inflacja 1,9-2,0% to dołek sinusoidy.

– W marcu wzrost cen był jednak wyższy niż wskazywały początkowe szacunki (1,9%). Inflacja wyniosła 2%. Jednocześnie to ostatni miesiąc, gdzie mamy do czynienia z tak niewielkim wzrostem cen. Lada moment ponownie doświadczymy przyspieszenia wzrostu cen przekraczającego cel inflacyjny NBP – komentuje ekspert.

– Z jednej strony obserwujemy stopniowe wycofywanie się rządu z tarcz antyinflacyjnych. Z drugiej zaś mamy nadal efekt wysokiego punktu odniesienia sprzed roku – podkreśla i dodaje:

– Elementem, który niestety dodatkowo będzie wspierał  wzrost inflacji w najbliższym czasie jest fakt, że ceny towarów praktycznie nie rosną w stosunku do minionego roku (+0,2%), a wzrost cen usług przekracza 6,5%.

Podobnego zdania jest Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI.

REKLAMA

– Finalny odczyt inflacji CPI za marzec okazał się minimalnie wyższy od wstępnego odczytu. Ceny w ujęciu rocznym urosły o 2%, podczas gdy wstępny odczyt zakładał wzrost o 1,9%. Finalny odczyt dynamiki miesięcznej był jednak identyczny jak podczas wstępnego odczytu (0,2%), dlatego nie spodziewamy się istotnej reakcji rynku – komentuje Piotr Ludwiczak.

Oczekiwanie na powrót inflacji Mariusz Zielonka opiera na następujących założeniach. Niskiemu odczytowi inflacji w marcu sprzyjała sytuacja na rynku produktów spożywczych i paliw. W ciągu miesiąca żywność staniała o 0,1%, z kolei w ciągu roku odnotowała wzrost jedynie o 0,3%.W przypadku paliw obserwowaliśmy obniżki cen zarówno w ciągu miesiąca, jak i roku. To może być ostatni taki spadek w najbliższym czasie, patrząc na powrót cen ropy do poziomów z końca minionego roku oraz wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie – uważa ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wysokie stopy procentowe: zyskują oszczędzający i kupujący za euro oraz inne waluty

Jak już o tym była mowa, na wysokich stopach procentowych mocno przewyższających aktualny poziom inflacji tracą kredytobiorcy. Zarówno spłacający kredyty hipoteczne, jak i średnio- i krótkoterminowe. Pierwsze są oprocentowane z zastosowaniem wskaźników rynkowych WIBOR i WIRON. Choć rynkowe, reagują one z wyprzedzeniem i gdy RPP twardo stoi na stanowisko braku obniżki stóp, WIBOR i WIRON pozostają wysokie przez co raty odsetkowe kredytów są zawyżone względem poziomu inflacji.

Z kolei większość zobowiązań konsumenckich typu karty kredytowe, kredyty ratalne, odroczone płatności itp. oprocentowana jest na poziomie maksymalnego dopuszczalnego prawem poziomu wynoszącego przy stopie referencyjnej 18,50%.

REKLAMA

Zyskują z kolei oszczędzający – banki nie obniżają już oprocentowania lokat, a nawet niektóre znów je kosmetycznie podwyższają. Uzyskanie 5 a nawet 6% z lokaty nie jest więc niemożliwe, po wielu latach więc lokaty nie przynoszą strat a nawet spore zyski.

Wysokie stopy przy niskiej inflacji czynią też atrakcyjnym dla inwestorów finansowych polskiego złotego jako walutę. Dlatego zakupy w euro czy USD a także zbliżające się weekendowe i wakacyjne wojaże mogą być relatywnie nieporównywalnie tańsze niż w latach poprzednich.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

REKLAMA

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kredyt lub pożyczka: terminowa spłata rat to problem coraz większej grupy konsumentów

Aż 69 proc. osób uważa, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi kredytami i pożyczkami. To jednak nie tłumaczy opóźnień w spłacie. W konsekwencji często kończy się to wpisem do ewidencji niesolidnych dłużników lub wręcz interwencją komornika.

REKLAMA

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA