REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

100 000 dolarów za 1 bitcoina jeszcze w tym roku? Fundusze ETF skupują walutę z rynku, ale nie tylko dlatego kurs rośnie

Popyt na kryptowaluty drastycznie rośnie, co objawia się napływem nowych środków na ten rynek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgoda na fundusze ETF gromadzące bitcoiny oraz planowany na ten rok halving mocno żywiły rynek tej kryptowaluty. Jej wycena idzie w górę, korzystają też na tym inne kryptowaluty, które wzorem bitcoina aspirują do własnych funduszy ETF,

Zgodnie z zapowiedziami analityków, rok 2024 na rynku kryptowalut obfituje w wiele wydarzeń i to niemal wyłącznie korzystnych dla inwestorów.

REKLAMA

100 tys. USD za 1 bitcoina jeszcze w tym roku?

Jak wskazuje Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl) popyt na kryptowaluty drastycznie rośnie, co objawia się napływem nowych środków na ten rynek, a oczekiwania odnośnie do spadku podaży z kopania kryptowalut o połowę w związku z halvingiem zdają się być wyceniane z wyprzedzeniem.

REKLAMA

Dla niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że halving? Gdy zostaje ogłoszony, nagroda za wydobycie bitcoina spada o połowę (stąd nazwa). Halving ma na celu zmniejszenie podaży nowych bitcoinów wprowadzanych na rynek i pełni coś na wzór hamulca dla ich inflacji – po halvingu cena zwykle rośnie.

– W efekcie widzimy masywny wzrost ceny kryptowaluty. Z tego względu zdaje się, że nie do końca możemy powiedzieć, że cena bitcoina odkleiła się od swoich fundamentów. Należy jednak pamiętać, że mówimy tutaj tylko o inwestycyjnym zastosowaniu kryptowaluty – zauważa Nie wydaje się, aby halving miał jakikolwiek wpływ do szerszego wykorzystania bitcoina poza inwestycjami – zauważa Grzegorz Dróżdż.

Analityk mówi, iż nasuwa się pytanie, czy efekt halvingu jest już wliczony w ceny kryptowaluty, zgodnie z giełdowym założeniem „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Jeśli wszyscy oczekują wzrostu ceny po danym wydarzeniu, wielu inwestorów może nabyć aktywa przed jego wystąpieniem, co z kolei może prowadzić do spadku cen w momencie realizacji wydarzenia. Precyzyjne określenie efektu wydarzenia oraz skali ewentualnej wyprzedaży jest bardzo trudne. Wydaje się, że nawet jeśli dojdzie do wyprzedaży, to fundamenty rynku kryptowalut wskazują, że nie będzie to zdarzenie mające katastrofalne skutki dla całego rynku kryptowalut, który w dużej mierze zależy od bitcoina. Dlatego długoterminowe prognozy dla ceny BTC wydają się optymistyczne, sugerując, że jego wartość może przekroczyć nawet 100 tys. dolarów. I to jeszcze w tym roku!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmieniała się cena bitcoina po kolejnych havingach

Cena bitcoina po ostatnim halvingu (11 maja 2020 r.) wzrosła o 664%. Obecnie będzie to już czwarty pełny halving od momentu powstania kryptowaluty. Po pierwszym odnotowaliśmy imponujący wzrost ceny o 5430% oraz o 1163% po drugim.

REKLAMA

– Warto przypomnieć, że halving na bitcoinie odbywa się regularnie co 4 lata i ma za zadanie zmniejszyć podaż kryptowaluty. Do tej pory za każdym razem po wystąpieniu halvingu cena bitcoina dynamicznie rosła w ciągu następnych kilku miesięcy. Czy obecnie powtórzy się ten trend? Zanim postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się obecnej sytuacji na rynku bitcoina – wyjaśnia Grzegorz Dróżdż.

Tylko od początku roku ze strony funduszy ETF na rynek kryptowalut napłynęło ponad 9,7 mld USD nowych środków. Obecnie ETF-y mają aż 53,7 mld USD w bitcoinie, co stanowi 3,8% wszystkich bitcoinów. Popularność tego typu rozwiązań mogła przewyższyć oczekiwania rynku, co w efekcie odbiło się na drastycznym wzroście ceny bitcoina i… co może wydawać się ciekawe, wzrostem kapitalizacji stablecoinów, które stanowią ekwiwalent ilości pieniądza na giełdach papierów wartościowych.

– Odwrócenie się ponad 1,5-rocznego trendu spadku kapitalizacji stablecoinów pokrywa się z pierwszymi zapowiedziami akceptacji ETF-ów na bitcoina w Stanach Zjednoczonych. Jednak mimo silnych wzrostów na kryptowalucie wciąż jest o 22,8% mniej środków względem ostatniej hossy na rynku krypto, co sugerowałoby, że ciężko mówić obecnie o bańce – zauważa analityk.

Jak bitcoin się sprawdza w świecie funduszy ETF

Olbrzymi sukces spotowych ETF-ów na bitcoina spowodował napływ wniosków o utworzenie podobnych instrumentów na kolejnych kryptowalutach. Wydaje się, że pierwsze w kolejce jest ethereum, które od początku roku zyskało już 75%, wyprzedzając 70% wzrost na bitcoinie. Kłopot w tym, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydaje się jednak niechętna do zatwierdzenia funduszy na kolejnej kryptowalucie. Ostateczny termin decyzji SEC o możliwym zatwierdzeniu funduszy ETF na ethereum zaplanowany jest na 23 maja br. 

Według Grzegorza Dróżdża do ostatniej hossy na rynku kryptowalut mogła przyczynić się sytuacja gospodarcza. Niskie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych oraz programy stymulacyjne związane z pandemią doprowadziły do znacznego przepływu środków na rynki finansowe.

Wydawało się, że sukces kryptowalut jest ściśle związany z polityką banków centralnych.

–Tymczasem obecnie, mimo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego charakteryzującego się najwyższymi od dekady stopami procentowymi i sprzedażą rezerw przez Fed, bitcoin zdaje się iść własną drogą. Może to potwierdzać jego siłę i wyjątkową pozycję, a spodziewany zwrot w polityce banków centralnych wraz z dalszym spadkiem inflacji może jeszcze bardziej napędzić ceny BTC – podkreśla Grzegorz Dróżdż.

Jednak jego zdaniem głównym problemem w analizie fundamentów bitcoina wydaje się jednak jego użyteczność, która od dawna pozostaje w tyle za wartością inwestycyjną. Dlatego prognozowanie dokładnych poziomów cen bitcoina jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Można nawet powiedzieć, że niemożliwym.

– W odróżnieniu od innych aktywów, takich jak akcje czy obligacje, bitcoin nie generuje bezpośrednich przepływów pieniężnych dla posiadaczy. Z tego powodu ciężko określić jego rzeczywistą wartość. Dlatego też lepiej jest skoncentrować się na cenie, która jest wynikiem popytu i podaży, a także specyficznych warunków rynkowych samej kryptowaluty – stwierdza Grzegorz Dróżdż.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie ustawa o uzgodnieniu płci. Jest plan rozpoczęcia prac legislacyjnych już niebawem, wskazuje minister Bodnar

Ustawa o uzgodnieniu płci już w przyszłym roku. "Trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci; rozmawiam na ten temat z ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą; rozpoczęcie prac legislacyjnych to kwestia miesięcy" - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Nadchodzi obniżka rat kredytów hipotecznych, coraz większa ulga dla budżetów gospodarstw domowych. O ile niższe raty kredytów [wyliczenia]

Ujmując rzecz ściślej – spadać będzie rata odsetkowa kredytów na zakup mieszkania lub domu. Rychły spadek zapowiada trend spadkowy notowań wskaźników referencyjnych – WIBOR i WIRON, które warunkują oprocentowanie kredytów hipotecznych – przynajmniej tych zaciąganych według formuły zmiennej stopy procentowej, czyli zdecydowanej większości spłacanych aktualnie hipotek.

SN: Jeżeli ZUS nie przyznał renty, to powinien przyznać rentę szkoleniową

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2024 r. dotyczy problemu, co należy zrobić jak osoba poszkodowana w wypadku stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a z okoliczności sprawy wynika, że powinna taka osoba zmienić kwalifikacje zawodowe i otrzymać rentę szkoleniową. ZUS jednak nie przyznaje tej renty.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

REKLAMA

Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza?

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza? Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

REKLAMA

Będą wymagania jakościowe dla peletu i brykietu z biomasy z drzew i krzewów. Rozporządzenie MKiŚ wejdzie w życie na początku 2025 roku

W dniu 2 grudnia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. Chodzi tu o brykiety i pelet przeznaczone do użycia w gospodarstwach domowych lub w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. To będzie zupełnie nowy akt prawny, bo dotąd paliwa stałe z biomasy, w tym także biomasa pozyskana z drzew i krzewów w postaci brykietu lub peletu, wprowadzane do obrotu nie są objęte systemem monitorowania i kontroli i nie określono dla nich wymagań jakościowych prawnie wiążących. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w lutym 2025 r.

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać jeszcze przed 1 stycznia 2025 r. Czterodniowy tydzień pracy już uregulowany w Kodeksie pracy. Co na to przepisy? Co z przerwami od pracy i dniami wolnymi?

REKLAMA