System kaucyjny z automatami na osiedlach. Dłużej ważne bony. I małpki. Co się zaraz zmieni w kaucji?

REKLAMA
REKLAMA
Masz zachomikowane bony kaucyjne, które tracą ważność, bo mija miesiąc od ich wydania? Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmiany. Minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała na platformie X o planowanych usprawnieniach w systemie kaucyjnym - chodzi zarówno o więcej automatów do zwrotu opakowań, jak i dłuższy czas na wykorzystanie bonu. Czy to pomoże zbiórce opakowań?
- Skrót - co najważniejszego przeczytasz?
- Ile jest dziś automatów kaucyjnych i gdzie mają się pojawić kolejne?
- 30 dni na wykorzystanie bonu to za mało? Ministerstwo szykuje zmianę przepisów
- Przypomnienie: jak działa system kaucyjny w Polsce?
- Czy każda butelka szklana jest objęta systemem?
- Co się zmieni już jesienią 2026 roku w systemie kaucyjnym?
- Co zapowiadane zmiany w systemie kaucyjnym oznaczają już teraz?
- Najczęstsze pytania o zmiany w systemie kaucyjnym - FAQ
Skrót - co najważniejszego przeczytasz?
- Liczba automatów kaucyjnych w Polsce wzrosła z 14 tysięcy w czerwcu do 17,5 tysiąca obecnie – zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
- Resort planuje stawiać kolejne automaty na dużych osiedlach mieszkaniowych w całej Polsce.
- MKiŚ chce ustawowo wydłużyć termin ważności bonów kaucyjnych - obecnie wynosi on tylko 30 dni.
- System kaucyjny działa w Polsce od 1 października 2025 r. i obejmuje m.in. plastikowe butelki, puszki metalowe oraz szklane butelki wielokrotnego użytku.
- Jesienią 2026 r. mają ruszyć prace legislacyjne nad objęciem systemem kaucyjnym jednorazowych opakowań szklanych, w tym tzw. małpek.
Ile jest dziś automatów kaucyjnych i gdzie mają się pojawić kolejne?
Według danych podanych przez minister klimatu, liczba automatów kaucyjnych w Polsce rośnie w szybkim tempie. W czerwcu 2026 r. było ich 14 tysięcy, a obecnie działa ich już 17,5 tysiąca.
REKLAMA
REKLAMA
"Rośnie liczba automatów kaucyjnych. W czerwcu było ich 14 tysięcy, teraz jest ich już 17,5 tys. Kolejne mają się pojawiać m. in. na dużych osiedlach w całej Polsce. To dobrze bo to z nich lubimy korzystać najczęściej" - napisała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Resort zapowiada, że kolejne automaty mają trafić przede wszystkim tam, gdzie mieszka najwięcej osób - czyli na duże osiedla mieszkaniowe w całej Polsce. To odpowiedź na to, że - jak zaznaczyła minister - to właśnie automaty są formą zwrotu opakowań, z której Polacy korzystają najchętniej.
30 dni na wykorzystanie bonu to za mało? Ministerstwo szykuje zmianę przepisów
Druga zapowiadana zmiana dotyczy czegoś, co dotyczy każdego korzystającego z systemu kaucyjnego - terminu ważności bonu. Obecnie bon kaucyjny można wykorzystać jedynie w ciągu 30 dni od jego wydania.
REKLAMA
"W ramach usprawnień będziemy chcieli ustawowo wydłużyć termin ważności bonów, by były ważne znacznie dłużej niż 30 dni" - zapowiedziała minister klimatu.
To zapowiedź zmiany przepisów, nie już obowiązujące prawo. Skoro zmiana ma być wprowadzona ustawowo, będzie wymagała odrębnego procesu legislacyjnego - na razie nie znamy konkretnego terminu ani docelowej długości ważności bonu.
Przypomnienie: jak działa system kaucyjny w Polsce?
System kaucyjny funkcjonuje w Polsce od 1 października 2025 r. Kaucja w wysokości 50 groszy doliczana jest do:
- plastikowych butelek o pojemności do 3 litrów,
- metalowych puszek o pojemności do 1 litra.
Informację o tym, czy dane opakowanie jest objęte kaucją, znajdziesz na etykiecie lub puszce - to charakterystyczny znak kaucyjny w postaci dwóch strzałek tworzących prostokąt, z napisem „kaucja” i jej kwotą. Co ważne, żeby odzyskać kaucję, nie musisz mieć paragonu - warunkiem jest jednak to, żeby opakowanie nie było zgniecione.
Czy każda butelka szklana jest objęta systemem?
Od 2026 roku systemem kaucyjnym objęte są też szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra - w ich przypadku kaucja wynosi 1 zł. Producenci napojów w takich butelkach mogą jednak nadal prowadzić własne, niezależne zbiórki opakowań, równolegle do systemu ogólnokrajowego. Taką praktykę od lat stosują przede wszystkim producenci piwa.
Do systemu kaucyjnego nadal nie należą jednorazowe opakowania szklane, w tym popularne tzw. małpki. To oznacza, że za te opakowania na razie nie odzyskasz kaucji w automacie czy w sklepie.
Co się zmieni już jesienią 2026 roku w systemie kaucyjnym?
Resort klimatu zapowiedział, że jesienią 2026 r. mają ruszyć prace legislacyjne mające na celu włączenie do systemu kaucyjnego również jednorazowych opakowań szklanych. Jeśli te plany się zrealizują, w przyszłości kaucję będziesz mógł odzyskać także za małpki i inne jednorazowe opakowania szklane, które dziś nie są objęte systemem.
Co zapowiadane zmiany w systemie kaucyjnym oznaczają już teraz?
Jeśli regularnie korzystasz z systemu kaucyjnego, warto śledzić rozwój obu zapowiadanych zmian. Więcej automatów na osiedlach oznacza krótszą drogę do najbliższego punktu zwrotu, a dłuższy termin ważności bonów - mniejsze ryzyko, że zapomnisz go wykorzystać w ciągu zaledwie miesiąca. Na razie jednak obowiązują dotychczasowe zasady: 30 dni na wykorzystanie bonu i kaucja tylko za opakowania wskazane w obecnych przepisach.
Najczęstsze pytania o zmiany w systemie kaucyjnym - FAQ
Ile automatów kaucyjnych działa obecnie w Polsce?
Według wypowiedzi minister klimatu - 17,5 tysiąca, wobec 14 tysięcy w czerwcu 2026 r.
Gdzie mają pojawić się kolejne automaty?
Przede wszystkim na dużych osiedlach mieszkaniowych w całej Polsce.
Czy termin ważności bonów kaucyjnych już się zmienił?
Nie. To na razie zapowiedź zmiany przepisów - obecnie bon nadal jest ważny tylko 30 dni.
Jakie opakowania są objęte kaucją?
Plastikowe butelki do 3 litrów, metalowe puszki do 1 litra (kaucja 50 gr) oraz szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra (kaucja 1 zł).
Czy trzeba mieć paragon, żeby odzyskać kaucję?
Nie, paragon nie jest wymagany - warunkiem jest to, żeby opakowanie nie było zgniecione i miało etykietę.
Czy małpki są objęte systemem kaucyjnym?
Nie, jednorazowe opakowania szklane, w tym małpki, na razie nie są objęte systemem. Prace nad ich włączeniem mają ruszyć jesienią 2026 r.
Od kiedy działa system kaucyjny w Polsce?
Od 1 października 2025 r.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA



