| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu

Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu

Czy młoda, samotnie wychowująca dziecko matka nie powinna zachować prawa do alimentów? Według ustawy o świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego osobie pełnoletniej, która ma własne dziecko nie wypłaca się zapomogi. Takie wyłączenie jest nieuzasadnione i dyskryminujące.

Kiedy można ubiegać się o świadczenie z Funduszu?

W razie gdy egzekucja alimentów od zobowiązanego rodzica okaże się bezskuteczna, uprawniony może zwrócić się z wnioskiem o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Wypłata ma charakter gwarancyjny, natomiast nie zwalnia dłużnika alimentacyjnego od wywiązywania się z nałożonego przez sąd obowiązku. W założeniu, rodzic jest obowiązany oddać gminie wypłacone świadczenie.

Fundusz gwarantuje wypłaty osobom , które nie przekroczyły 18 roku życia, a gdy się uczą - 25 roku życia.

Zobacz: Uczący się rodzic ma prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Pełnoletnia matka bez prawa do alimentów

Ustawodawca rozciąga górną granicę wieku, od której zależy prawo do alimentów, by wyrównać dostęp do edukacji i wspomóc studentów, którym trudno się samodzielnie utrzymać. Dlaczego ustawodawca przyjmuje, że studentka, która zachodzi w ciąże nie zasługuje na zapomogę se strony państwa.

Jej sytuacja życiowa jest jeszcze trudniejsza, a  potrzeby finansowe większe.  Widocznie, twórcy ustawy uznali, że podjęcie się roli matki obliguje młodą kobietę do wzięcia stuprocentowej odpowiedzialności za swoje życie.  

Oczekiwanie na zmiany

W obecnym stanie prawnym pełnoletnia, ucząca się matka, której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, nie ma prawa do pomocy państwa. Pozostaje czekać na interwencję odpowiednich instytucji i nowelizację ustawy.

Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W obecnym stanie prawnym pełnoletnia, ucząca się matka, której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, nie ma prawa do pomocy państwa.
W obecnym stanie prawnym pełnoletnia, ucząca się matka, której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, nie ma prawa do pomocy państwa.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »