| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu

Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu

Czy młoda, samotnie wychowująca dziecko matka nie powinna zachować prawa do alimentów? Według ustawy o świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego osobie pełnoletniej, która ma własne dziecko nie wypłaca się zapomogi. Takie wyłączenie jest nieuzasadnione i dyskryminujące.

Kiedy można ubiegać się o świadczenie z Funduszu?

W razie gdy egzekucja alimentów od zobowiązanego rodzica okaże się bezskuteczna, uprawniony może zwrócić się z wnioskiem o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Wypłata ma charakter gwarancyjny, natomiast nie zwalnia dłużnika alimentacyjnego od wywiązywania się z nałożonego przez sąd obowiązku. W założeniu, rodzic jest obowiązany oddać gminie wypłacone świadczenie.

Fundusz gwarantuje wypłaty osobom , które nie przekroczyły 18 roku życia, a gdy się uczą - 25 roku życia.

Zobacz: Uczący się rodzic ma prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Pełnoletnia matka bez prawa do alimentów

Ustawodawca rozciąga górną granicę wieku, od której zależy prawo do alimentów, by wyrównać dostęp do edukacji i wspomóc studentów, którym trudno się samodzielnie utrzymać. Dlaczego ustawodawca przyjmuje, że studentka, która zachodzi w ciąże nie zasługuje na zapomogę se strony państwa.

Jej sytuacja życiowa jest jeszcze trudniejsza, a  potrzeby finansowe większe.  Widocznie, twórcy ustawy uznali, że podjęcie się roli matki obliguje młodą kobietę do wzięcia stuprocentowej odpowiedzialności za swoje życie.  

Oczekiwanie na zmiany

W obecnym stanie prawnym pełnoletnia, ucząca się matka, której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, nie ma prawa do pomocy państwa. Pozostaje czekać na interwencję odpowiednich instytucji i nowelizację ustawy.

Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W obecnym stanie prawnym pełnoletnia, ucząca się matka, której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, nie ma prawa do pomocy państwa.
W obecnym stanie prawnym pełnoletnia, ucząca się matka, której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, nie ma prawa do pomocy państwa.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »