| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Wpisy dłużników alimentacyjnych do Ewidencji Dłużników InfoMonitora

Wpisy dłużników alimentacyjnych do Ewidencji Dłużników InfoMonitora

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która wejdzie w życie 1 października 2008 r. zmieni zapisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. W związku z tą zmianą Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta będą przekazywali do biura informacji gospodarczej informacje gospodarcze o dłużnikach alimentacyjnych, którzy nie regulują zobowiązań na czas. 

Często zdarza się, że osoby zobowiązane do płacenia alimentów uchylają się od tego obowiązku i wykorzystują wszystkie możliwe metody, aby nie płacić, mimo że ich sytuacja materialna pozwala im regulować te zobowiązania. Takie osoby liczą na nieporadność organów egzekucyjnych i często ukrywają swoje dochody oraz majątek. Również polskie prawo nie dostarczało dotychczas wielu argumentów, które skutecznie motywowałyby do regulowania tego rodzaju.

Dotychczas bezkarność osób, które nie wywiązywały się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego stanowiła poważny problem i w konsekwencji prowadzi do znacznego obciążenia budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządowych. To z ich środków finansowane są wydatki przeznaczone m.in. na wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej niemożnością wyegzekwowania należnych im świadczeń alimentacyjnych. Uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów jest nieuczciwe i szkodliwe nie tylko wobec rodziców, którzy nie są w stanie samotnie utrzymać swoich dzieci, ale i wobec budżetów: państwowego i samorządowego.

Zobacz: Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu

Ograniczeniu takich praktyk polegających na uchylaniu się od płacenia alimentów mają służyć m.in. zmiany w Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych wprowadzone przez Ustawę z dnia 7 września 2007r. r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które wejdą w życie z dniem 1 października 2008 r. Od tego dnia wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, będą mogli przekazywać do biur informacji gospodarczej dane o zobowiązaniach każdego dłużnika w razie powstania zaległości w opłacaniu przez niego alimentów za okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Najlepszym biurem informacji gospodarczej jest InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Zajmuje się ono gromadzeniem i udostępnianiem informacji gospodarczej, czyli informacji o rzetelnym lub nierzetelnym wywiązywaniu się z zobowiązań płatniczych konsumentów i przedsiębiorców. Jako jedyne na dzień dzisiejszy biuro informacji gospodarczej posiada również bezpośredni dostęp do danych sektora bankowego i wymienia się z tym sektorem informacjami gospodarczymi uzyskanymi z rynku pozabankowego. Wpisanie dłużnika do ewidencji InfoMonitora może bardzo utrudnić życie nierzetelnym dłużnikom.

Dla osoby, która nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, problemem może być pozyskanie następnego kredytu, zakup telefonu komórkowego czy innej usługi, gdyż zarówno banki jak i firmy telekomunikacyjne, czy prowadzące sprzedaż na raty, pilnie weryfikują rzetelność osób w zasobach udostępnianych przez InfoMonitor. Świadomość tego jest dużym bodźcem dla dłużników do terminowego regulowania zobowiązań. Zanim jednak wpiszemy kogoś do naszej Ewidencji Dłużników wysyłane jest do niego wezwanie do zapłaty z odpowiednim zapisem ostrzegawczym. Ponad połowa tych, którzy je otrzymują od razu postanawia uregulować dług. Tylko w tym roku nasi klienci odzyskali już ponad 75 milionów złotych – wyjaśnia Mariusz Hildebrand, Prezes InfoMonitora.

Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny

Informacje o nierzetelnych dłużnikach sprawdzają w Ewidencji Dłużników InfoMonitora nie tylko banki, ale także firmy leasingowe, telekomunikacyjne i pożyczkowe. Dzięki temu są w stanie lepiej ocenić rzetelność osoby, z którą zostanie podpisana umowa.

www.cigi.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najlepszym biurem informacji gospodarczej jest InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
Najlepszym biurem informacji gospodarczej jest InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK