REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu

Należy pamiętać, iż uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem określonym w art. 209 Kodeksu karnego.
Należy pamiętać, iż uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem określonym w art. 209 Kodeksu karnego.

REKLAMA

REKLAMA

Nawet gdy w obowiązku alimentacyjnym rodzica wyręczy Fundusz Alimentacyjny, nie oznacza to, że może on spać spokojnie. Zgodnie z prawem nierzetelny rodzic powinien zwrócić gminie dług wraz z odsetkami.

Gmina podejmie odpowiednie kroki

Po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji alimentów od rodzica można złożyć w urzędzie gminy wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Po przyznaniu takiego uprawnienia fundusz każdego miesiąca wypłaca sumę odpowiadającą wysokości rzeczywiście zasądzonych alimentów, nie więcej jednak niż 500 złotych miesięcznie.

REKLAMA

Nie oznacza to, że z tą chwilą kończy się zobowiązanie niepłacącego rodzica. Gmina podejmie szereg działań, aby zdyscyplinować rodzica do płacenia. W tym celu przeprowadza wywiad środowiskowy, aby ustalić sytuację dochodową i zawodową dłużnika, jego stan zdrowia, a także przyczyny niepłacenia. Gdy dłużnik nie jest zatrudniony, gmina zobowiąże go do zarejestrowania się w urzędzie pracy jako bezrobotny i poinformuje urząd o potrzebie jego aktywizacji zawodowej.

Zobacz również serwis: Fundusz alimentacyjny

Gmina może również wystąpić o alimenty od zobowiązanych w dalszej kolejności, to znaczy od dziadków uprawnionego dziecka. O takim uprawnieniu stanowi art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Dłużnik musi zwrócić dług wraz z odsetkami

REKLAMA

Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela (gminie) należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami. W przypadku, gdy komornikowi uda się wyegzekwować należność, gmina nalicza odsetki od pierwszego dnia następującego po dniu wypłaty świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego do dnia spłaty. Dniem spłaty jest dzień, w którym komornik uzyskał od dłużnika należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina może umorzyć należność z tytułu wypłaconych świadczeń łącznie z odsetkami w całości lub w części lub rozłożyć je na raty. W tym celu dłużnik powinien złożyć wniosek, który uzasadni swoją trudną sytuacją dochodową i rodzinną.

Biuro informacji gospodarczej

W sytuacji, gdy podejmowane działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, gmina może wpisać dłużnika do biura informacji gospodarczej. Nastąpi to w przypadku powstania zaległości za okres dłuższy niż sześć miesięcy. Figurujący w rejestrze rodzic będzie miał trudności z otrzymaniem kredytu, dokonaniem zakupów na raty, kupnem telefonu, czy wynajmem mieszkania.

Odpowiedzialność karna

Należy pamiętać, iż uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem określonym w art. 209 kodeksu karnego. Sprawca takiego występku podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet karze pozbawienia wolności do lat dwóch. Wniosek o ściganie takiego przestępstwa może złożyć również gmina.

Zobacz również: Jak ściągnąć alimenty z zagranicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA