| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Istnieje również bardzo wiele cech, którymi mogą się pochwalić w większości osoby młode. To młode pokolenie zna języki obce i nie przychodzi im nauczenie się nowych z trudem. Są do tego przyzwyczajani od pierwszych lat edukacji szkolnej. Są również bardziej otwarci na naukę nowych rzeczy samodzielnie, poprzez szkolenia czy dodatkowe studia. Młodzi są bardziej elastyczni oraz kreatywni w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, rzadziej działają według ustalonych schematów, są skłonni do eksperymentowania. Prawie każdy młody człowiek zna obsługę komputera i innych urządzeń biurowych nawet wówczas, kiedy nie jest to zgodne z jego kierunkiem wykształcenia. Nie boją się nauki nowych programów, a nowinki techniczne wdrażają w sposób naturalny i niewymuszony.

Bardzo ważną cechą jest to, że młody kandydat do pracy nie posiada jeszcze nawyków, które często są niekorzystne, a bardzo trudne do wyeliminowania.

Warto też wspominać podczas rozmów z pracodawcą o swoich zainteresowaniach. Wielokrotnie hobby wymaga pewnych umiejętności, które z powodzeniem można przełożyć na ścieżkę zawodową, np. projektowanie stron internetowych czy organizowanie ubogim dzieciom zabaw choinkowych itp. Może to być bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy. Człowiek, który poświęca swój wolny czas na jakąkolwiek aktywność, bardzo zyskuje w oczach innych. Może to być również wolontariat czyli wykonywanie pracy bez otrzymywania wynagrodzenia. Jest to możliwość nabrania praktyki zawodowej, ponieważ te same umiejętności należy wykorzystywać. Warto również wybierać takie miejsca, które mogą okazać się dobrą inwestycją w swój potencjał zawodowy.
Młodych ludzi cechuje duży optymizm życiowy oraz aktywność. Mają duży potencjał energetyczny, który dobrze wykorzystany może być naprawdę wielkim atutem.

Jeśli przez cały czas, mimo usilnych poszukiwań i odpowiedniego zaprezentowania się pracodawcy, osoby nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia, wówczas najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest odbycie stażu. Jest to forma przełożenia teoretycznej wiedzy na język praktyczny. Staż można odbywać w każdym miejscu, w którym pracodawca wyrazi na to zgodę. Dlatego też najlepiej, gdy bezrobotny samodzielnie będzie szukał firmy, która mu to umożliwi. Powinno być to miejsce, gdzie w pełni będzie można nabyć praktycznych umiejętności dokładnie zgodnych z wykształceniem. Dlatego też nie warto korzystać ze stażu, tylko i wyłącznie po to, aby coś robić. Dobrze, aby to była duża, prestiżowa firma, gdyż daje nam to szansę w przyszłości, by zdobyć zatrudnienie po pracy w tak dobrym miejscu. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że zwolni się miejsce i będzie można aplikować do tej firmy na pracownika. W małych przedsiębiorstwach czy instytucjach taka możliwość jest znacznie trudniejsza. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy, dlatego też warto przez ten okres w największym stopniu wykorzystać tę sytuację. Dobrze nawiązać sieć kontaktów, które mogą być pomocne w poszukiwaniu zatrudnienia. Od relacji z pracodawcą również zależy czy będzie on przychylnie na nas patrzył przy okazji naboru nowych pracowników. Jeśli pokazaliśmy się z dobrej strony, wówczas jest również duża szansa na to, że możemy zostać poleceni jako kandydaci do pracy w innych miejscach. Można także postarać się o rekomendacje. Jeśli jest to prestiżowa firma, wówczas zdanie przełożonego naprawdę się liczy w innych przedsiębiorstwach tej samej branży.

Coraz więcej młodych osób wykorzystuje formę stażu jako nabycie doświadczenia zawodowego. Pracodawcy chętnie zgadzają się na stażystę, ponieważ oni nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów – wszystkie są pokryte z Powiatowego Urzędu Pracy odpowiedniego do miejsca zamieszkania, tam gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Dodatkowym atutem jest fakt, że staż można przerwać bez żadnych konsekwencji finansowych w przypadku podjęcia zatrudnienia. Może się bowiem okazać, że znajdziemy w tym czasie interesującą nas ofertę pracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rozpocząć pracę.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK