REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Nie tylko młodzi maja problem ze znalezieniem pracy

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla wielu osób. Oprócz zjawisk dużego bezrobocia, można zaobserwować różnorodność osób, które poszukują zatrudnienia długotrwale czyli ponad 12 miesięcy. Grupa bezrobotnych nie jest homogeniczna tzn. nie można wskazać konkretnych osób, które borykają się w brakiem pracy. Wśród nich są bezrobotni o niskim kwalifikacjach, lecz również z wykształceniem wyższym, osoby młode bez doświadczenia zawodowego, jak również dojrzali z wieloletnim stażem pracy, kobiety i mężczyźni itd. Dlatego też nie można jednoznacznie określić, że ograniczenia związane z doświadczeniem zawodowym czy wykształceniem są jedynymi wymiernymi barierami w poszukiwaniu pracy. Problem ten jest złożony i uzależniony od bardzo wielu czynników. Dlatego też warto się zastanowić, czy nie ma jeszcze innych przeszkód w zalezieniu pracy przez osoby młode, lecz bez doświadczenia zawodowego. Młodzi ludzie – po szkole ponadgimnazjalnej lub studiach często mówią o tym, że pracodawca nie chce w ogóle z nimi rozmawiać, ponieważ nie mają praktyki w danym zawodzie lub jest ona zbyt krótka. Jak zatem przedstawić się przełożonemu w taki sposób, aby ze swoich barier zrobić atuty?

Wiedza teoretyczna i doświadczenie życiowe

Możliwości jest bardzo wiele i w dużej mierze zależy to od kreatywności i elastyczności. Przede wszystkim nie należy się koncentrować na swoich ograniczeniach, a jedynie za zaletach. To fakt, że młoda osoba rzadko może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, a wynika to z braku możliwości pracy w danym zawodzie, ponieważ nie uzyskała wcześniej uprawnień do wykonywania tych czynności. Warto tutaj zwrócić uwagę na wiedzę teoretyczną, którą kandydat do pracy posiada. Istotne są również zdolności i umiejętności, które osoba nabyła w związku ze swoim doświadczeniem życiowym. I tak można tu wymienić takie elementy jak: łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, efektywne zarządzanie własnym czasem, zdolności organizacyjne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolność pracy w warunkach presji czasu, dostosowywanie się do nowej sytuacji, szybka adaptacja w nowym środowisku. Należy także pamiętać o swoim potencjale osobowościowym czyli cechach, które są bardzo istotne z punktu widzenia nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji w miejscu pracy. Mogą to być: dokładność, rzetelność, punktualność, odpowiedzialność, sumienność, systematyczność, otwartość na nowe doświadczenia, aktywność, optymizm życiowy, elastyczność, kreatywność, zdolność podejmowania szybkich decyzji itp.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Języki obce i obsługa komputera

Istnieje również bardzo wiele cech, którymi mogą się pochwalić w większości osoby młode. To młode pokolenie zna języki obce i nie przychodzi im nauczenie się nowych z trudem. Są do tego przyzwyczajani od pierwszych lat edukacji szkolnej. Są również bardziej otwarci na naukę nowych rzeczy samodzielnie, poprzez szkolenia czy dodatkowe studia. Młodzi są bardziej elastyczni oraz kreatywni w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, rzadziej działają według ustalonych schematów, są skłonni do eksperymentowania. Prawie każdy młody człowiek zna obsługę komputera i innych urządzeń biurowych nawet wówczas, kiedy nie jest to zgodne z jego kierunkiem wykształcenia. Nie boją się nauki nowych programów, a nowinki techniczne wdrażają w sposób naturalny i niewymuszony.

Bardzo ważną cechą jest to, że młody kandydat do pracy nie posiada jeszcze nawyków, które często są niekorzystne, a bardzo trudne do wyeliminowania.

Zainteresowania

Warto też wspominać podczas rozmów z pracodawcą o swoich zainteresowaniach. Wielokrotnie hobby wymaga pewnych umiejętności, które z powodzeniem można przełożyć na ścieżkę zawodową, np. projektowanie stron internetowych czy organizowanie ubogim dzieciom zabaw choinkowych itp. Może to być bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy. Człowiek, który poświęca swój wolny czas na jakąkolwiek aktywność, bardzo zyskuje w oczach innych. Może to być również wolontariat czyli wykonywanie pracy bez otrzymywania wynagrodzenia. Jest to możliwość nabrania praktyki zawodowej, ponieważ te same umiejętności należy wykorzystywać. Warto również wybierać takie miejsca, które mogą okazać się dobrą inwestycją w swój potencjał zawodowy.
Młodych ludzi cechuje duży optymizm życiowy oraz aktywność. Mają duży potencjał energetyczny, który dobrze wykorzystany może być naprawdę wielkim atutem.

Rozwiązaniem może być odbycie stażu

REKLAMA

Jeśli przez cały czas, mimo usilnych poszukiwań i odpowiedniego zaprezentowania się pracodawcy, osoby nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia, wówczas najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest odbycie stażu. Jest to forma przełożenia teoretycznej wiedzy na język praktyczny. Staż można odbywać w każdym miejscu, w którym pracodawca wyrazi na to zgodę. Dlatego też najlepiej, gdy bezrobotny samodzielnie będzie szukał firmy, która mu to umożliwi. Powinno być to miejsce, gdzie w pełni będzie można nabyć praktycznych umiejętności dokładnie zgodnych z wykształceniem. Dlatego też nie warto korzystać ze stażu, tylko i wyłącznie po to, aby coś robić. Dobrze, aby to była duża, prestiżowa firma, gdyż daje nam to szansę w przyszłości, by zdobyć zatrudnienie po pracy w tak dobrym miejscu. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że zwolni się miejsce i będzie można aplikować do tej firmy na pracownika. W małych przedsiębiorstwach czy instytucjach taka możliwość jest znacznie trudniejsza. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy, dlatego też warto przez ten okres w największym stopniu wykorzystać tę sytuację. Dobrze nawiązać sieć kontaktów, które mogą być pomocne w poszukiwaniu zatrudnienia. Od relacji z pracodawcą również zależy czy będzie on przychylnie na nas patrzył przy okazji naboru nowych pracowników. Jeśli pokazaliśmy się z dobrej strony, wówczas jest również duża szansa na to, że możemy zostać poleceni jako kandydaci do pracy w innych miejscach. Można także postarać się o rekomendacje. Jeśli jest to prestiżowa firma, wówczas zdanie przełożonego naprawdę się liczy w innych przedsiębiorstwach tej samej branży.

Coraz więcej młodych osób wykorzystuje formę stażu jako nabycie doświadczenia zawodowego. Pracodawcy chętnie zgadzają się na stażystę, ponieważ oni nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów – wszystkie są pokryte z Powiatowego Urzędu Pracy odpowiedniego do miejsca zamieszkania, tam gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Dodatkowym atutem jest fakt, że staż można przerwać bez żadnych konsekwencji finansowych w przypadku podjęcia zatrudnienia. Może się bowiem okazać, że znajdziemy w tym czasie interesującą nas ofertę pracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rozpocząć pracę.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko zaświadczenie. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA