REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dokumenty aplikacyjne są podstawowym narzędziem potrzebnym do efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Każda osoba bezrobotna w pierwszej kolejności powinna je stworzyć, aby móc w odpowiedni sposób przedstawić swoją sylwetkę zawodową potencjalnemu pracodawcy. Jednak, aby ta promocja własnej osoby była skuteczna, należy zrobić to bardzo starannie oraz rzetelnie. Warto pamiętać, że to od tych dokumentów wielokrotnie zależy czy pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, czy będzie chciał nas bliżej poznać.

Czym są dokumenty aplikacyjne?

REKLAMA

Dokumenty aplikacyjne są to CV oraz list motywacyjny, ewentualnie inne formularze rekrutacyjne stosowane przez daną firmę. CV służy do tego, aby w przejrzysty i czytelny sposób przedstawić swoją ścieżkę zawodową, przebieg drogi edukacyjnej oraz inne kwalifikacje czy umiejętności, jakie posiadamy. Pracodawca nie skupia się nad czytaniem CV, a jedynie go przegląda czyli trwa to kilkadziesiąt sekund. Aby przez ten czas pracodawca mógł zapoznać się z najważniejszymi informacjami ważne jest, aby mieć świadomość, w jaki sposób należy skonstruować CV, by te wszystkie informacje zostały odczytane. 

Jak powinno wyglądać CV i list motywacyjny?

CV powinno być przede wszystkim bardzo czytelne. Nie można sobie pozwolić na pisanie dokumentu małą czcionką, ponieważ może to być zbyt męczące przy przeglądaniu. Nie należy również stosować pojedynczych odstępów między interliniami, ponieważ może to spowodować, że wszystkie informacje będą ze sobą zlane. Czcionka powinna być standardowa, bez żadnych udziwnień, zawijasów czy innych ozdobników, a odstępy pomiędzy wierszami to 1,5 interlinii. Najważniejsze rzeczy mogą być pogrubione bądź napisane wielkimi literami, jednak w ten sposób nie powinno się pisać całego dokumentu. Taki format będzie czytelny i nie sprawia problemu przy szybkim odnalezieniu konkretnej informacji.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedną z podstawowych zasad pisania listu motywacyjnego jest jego indywidualna treść dla każdego pracodawcy. Poprzez zapoznanie się ze specyfiką firmy, oczekiwaniami pracodawcy wobec przyszłych kandydatów do pracy, należy sformułować swoje zalety i tak przedstawić swoją osobę, aby można było stwierdzić, że właśnie takich cech, kwalifikacji i umiejętności wymaga pracodawca. Nie chodzi tutaj, aby pisać nieprawdę, chociaż w niewielkim stopniu, ale żeby odnaleźć w sobie takie cechy, które mogą być przydatne pracodawcy.

Rynek pracy opiera się na zasadach podaży i popytu. Pracodawcy potrzebują pewnego potencjału, który posiadają kandydaci do pracy i są gotowi za niego zapłacić. Należy o tym pamiętać. Pracodawcy nie są to instytucje charytatywne, które mogą pozwolić sobie na pomoc kandydatowi. Pracodawca chce widzieć w pracowniku zespół umiejętności, które sprawią, że będzie on miał zysk rozumiany w bardzo szerokim znaczeniu. Może to być poprawa wizerunku firmy, nawiązywanie kontaktów z klientami, wzrost produkcji bądź jakości usług itp. Dlatego tez kandydat do pracy powinien mieć świadomość, że występuje w roli osoby, która chce coś sprzedać, dlatego też swój potencjał należy jak najbardziej wypromować.

Zobacz również: Atrakcyjne CV absolwenta

Informacje w dokumentach aplikacyjnych

Wszystkie informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych powinny być bardzo dobrze przemyślane, ze szczególnym uwzględnieniem faktu, że będzie czytać je osoba, która nas nie zna. Dlatego też nie można pozwolić sobie na pewnego rodzaju skróty myślowe czy potoczne słownictwo, jakim posługujemy się w kontaktach z innymi.

Ważne też, aby wszystkie informacje były wyczerpujące, ale też niezbyt szczegółowe, gdyż nie będziemy wtedy mieli o czym mówić podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Niezwykle ważne, aby pracodawcę zainteresować naszą kandydaturą, aby chciał jeszcze osobistego kontaktu, by doprecyzować te obszary, w których ma wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

REKLAMA

Aby dobrze zaprezentować swoją kandydaturę na dane stanowisko ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Zatem, kiedy już wiemy na jakie stanowiska będziemy aplikować i do jakiej firmy warto, aby nasze dokumenty aplikacyjne przejrzał doradca zawodowy czy doradca personalny. Usługi te są bezpłatne, dlatego też nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów, a jedynie możemy skorzystać na cennych uwagach fachowca.

Chociaż dokumenty aplikacyjne stały się już dość powszechne i coraz więcej osób ma wiedzę w jaki sposób je przygotowywać , to jednak wciąż zdarzają się w tym zakresie dość rażące błędy, które działają na szkodę kandydata do pracy. Im bardziej przygotujemy się do stworzenia profesjonalnej wizytówki, tym większa szansa, że proces rekrutacyjny zakończy się dla nas sukcesem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA