| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Praca przez znajomych – czy warto?

Praca przez znajomych – czy warto?

Od jakiegoś czasu panuje ogólne przekonanie, że dobrą pracę można znaleźć tylko i wyłącznie przez znajomości, układy. Taki pogląd jest powszechny w niektórych środowiskach, obszarach zawodowych, małych miastach czy niewielkich miejscowościach – tam, gdzie panuje duże bezrobocie. Niestety często wcale nie mija się to z prawdą i wtedy osoby poszukujące pracy tracą nadzieję, że ją zdobędą, jeśli nie będą miały jakiegoś poparcia ze strony innych.

Jeśli natomiast czujemy, że jesteśmy doskonale przygotowani do pracy na tym stanowisku, to nie powinno być większych przeszkód z wykazaniem tego. Jeśli inni współpracownicy myślą, że jesteśmy zatrudnieni dzięki ”układom”, ale nie mają żadnych zastrzeżeń, co do naszej pracy, to będą wdzięczni za rzetelnego pracownika. Jest to sytuacja, kiedy zostaliśmy poleceni pracodawcy, a on zaakceptował naszą kandydaturę, ponieważ spełniamy jego oczekiwania.

Zanim przyjmiemy propozycję pracy powinniśmy się zastanowić, czy jest to praca odpowiednia dla nas. Może się bowiem okazać, że jako pracownik będziemy przynosić firmie więcej szkody niż pożytku, a relacje z innymi pracownikami nie będą poprawne. A to z kolei utrudni nam nawiązanie kontaktów, które nie tylko pozwolą na lepsze wywiązywanie się z obowiązków zawodowych, ale również nie poszerzą naszej sieci zawodowej w przyszłości.

Dużym błędem popełnianym przez osoby bezrobotne jest nastawienie przy odpowiadaniu na oferty pracy, czy podczas rozmowy z pracodawcą. Często zakładają oni, że nie mają szans na podjęcie tej pracy, że i tak zostanie zatrudniona osoba, która ma znajomości, że bez względu na to, jak się zaprezentują i tak nie ma to żadnego znaczenia. Zdarza się, że w ten sposób przyjmują lekceważący stosunek do całego procesu rekrutacyjnego, a to z kolei może pozostać zauważone przez pracodawcę. Należy pamiętać, że jeśli już mamy możliwość złożenia swojej kandydatury, dokumentów aplikacyjnych czy spotkania się z pracodawcą, to należy przedstawić się w jak najlepszym świetle. Nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK