Darczyńca
Osoba, która dokonuje rozporządzeniem swoim majątkiem, w celu nieodpłatnego przysporzenia na rzecz osoby trzeciej. Jego oświadczenie o darowiźnie powinno mieć formę kwalifikowaną (aktu notarialnego).
reklama
reklama
Darowizna
Jest to nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy. Umowa darowizny może mieć skutek natychmiastowy (zobowiązująco- rozporządzający), lub tylko zobowiązujący (darczyńca zobowiązuje się do wykonania darowizny - czyli rozporządzenia rzeczą (przekazania rzeczy).
Forma umowy darowizny
Co do zasady umowa darowizny, dla swojej ważności wymaga aktu notarialnego. Umowa jest jednak ważna, jeśli przedmiot darowizny został wydany (czyli umowa została wykonana) – nawet jeśli nie ma właściwej formy.
Obostrzenie nie dotyczy oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny (jeśli nie jest sporządzane w tym samym czasie/ miejscu co akt oświadczenia darczyńcy.
Notariusz
Inaczej „rejent” - to osoba zaufania publicznego, która dokonuje następujących czynności:
- sporządza akty notarialne,
- sporządza poświadczenia,
- doręcza oświadczenia,
- spisuje protokoły,
- sporządza protesty weksli i czeków,
- przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe,
- sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów,
- sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
- sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.
Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz stwierdza tożsamość osób biorących udział w czynności
Podatek od spadków i darowizn.
Podatek płacony przez obdarowanych i spadkobierców. Jego wysokośc, a także limity kwot zwolnionych od podatku są uzależnione od stopnia pokrewieństwa (tzw. grup podatkowych). Od pokrewieństwa zależą również zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe.
Jeśli darowizna jest dokonywana za pośrednictwem notariusza – jest ona odpowiedzialny za pobranie podatku od spadków i darowizn (jest płatnikiem podatku).
Polecenie
Darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego świadczenia, lub zachowania. Może wskazać również cel na jaki musi zostać wykorzystana darowizna. Darczyńca może domagać się wykonania polecenia (również na drodze sądowej) o ile nie miało ono na celu wyłącznie dobra obdarowanego.
Przedmiot umowy darowizny
Przez przedmiot darowizny rozumie się rzecz, lub prawo, należące do darczyńcy, które w wyniku przekazania, lub umorzenia, zostanie przeniesione do majtku obdarowanego, kosztem majątku darczyńcy.