| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

 Ustawodawca wziął pod uwagę skalę pomocy rodziny związanej z potrzebami mieszkaniowymi. Stąd liczne związane z tym zwolnienia – w tym przypadku dodatkowa kwota wolna od podatku.

Zakres ulgi.

Ulga „mieszkaniowa” obowiązuje jedynie w obrębie I Grupy podatkowej.

Ulga obejmuje pieniądze, oraz przedmioty uzyskane w drodze darowizny, które zostaną przekazane na :

  • wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni,
  • budowę domu jednorodzinnego,
  • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
  • albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami;

Warunkiem skorzystania z ulgi jest wykorzystanie ww. przedmiotów (i pieniędzy) w terminie 12 miesięcy od ich otrzymania na cele wskazane powyżej.

Zobacz: Umowa darowizny a umowa dożywocia

Limit

Limit kwoty pieniędzy i wartości przedmiotów przekazanych zgodnie z powyższym akapitem wynosi :

  • nie więcej niż 9 637 zł od jednego darczyńcy,
  • oraz łącznie nie więcej niż 19 274 zł od kilku darczyńców.

Podobnie jak podstawowy limit kwoty zlicza się w okresie 5 lat od daty udzielenia pierwszej.

Zasady korzystania ze zwolnienia.

Kwota limitu wynikająca z „ulgi mieszkaniowej” jest niezależna od „zwykłego” limitu przysługującego członkom I grupy podatku od spadków i darowizn.


Oznacza to, że można uzyskać podwójną darowiznę i nie być zobowiązanym do zawiadamiania urzędu skarbowego.


Robert C. zastanawia się, czy będzie musiał zapłacić podatek od darowizny, którą otrzymał od rodziców – nie zawiadomił bowiem urzędu skarbowego, aby skorzystać ze zwolnienia zupełnego. Rodzice przekazali mu bowiem w ramach darowizny kwotę 38.000 zł, której zabrakło mu do zakończenia budowy domu.
Odpowiedź – nie będzie musiał.
Wyliczenia – każde z rodziców mogło mu przekazać w ramach ogólnej kwoty wolnej od podatku maksymalnie po 9.637 zł. Dodatkowo w ramach zwolnienia mieszkaniowego mogli mu przekazać w sumie drugie tyle. Limit więc w tym przypadku wynosi : 4x 9.637 = 38.548,00 zł. Jest o 548 złotych wyższy od kwoty uzyskanej w ramach darowizn.

O ile darowizna zostanie wykorzystana na cel wskazany w ustawie, w terminie 12 miesięcy od daty otrzymania (dotyczy to również każdorazowej cząstkowej darowizny) nie trzeba o niej zawiadamiać urzędu skarbowego!

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »