| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Kiedy darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Kiedy darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Przedmiot darowizny wchodzi do majątku odrębnego małżonka, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Darczyńca musi zaznaczyć, że przedmiot darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków.

Ojciec pani Reginy K. pan Jan Z. otrzymał w drodze darowizny od swojego ojca nieruchomość. W dniu otrzymywania darowizny Jan Z. był żonaty, jednakże darczyńca – ojciec Jana Z. nie złożył oświadczenia, by darowana synowi nieruchomość miała wejść w skład majątku wspólnego jego syna oraz synowej. W chwili obecnej pan Jan Z. zamierza przedmiotową nieruchomość darować swojej wnuczce, która jest córką pani Reginy K. Pani Regina K. zastanawia się jednak, czy taka darowizna jest możliwa, albowiem nie wie, czy nieruchomość jest wyłączną własnością jej ojca, czy może jednak darowana nieruchomość weszła do majątku wspólnego jej rodziców?

Zobacz serwis: Darowizny

Kiedy do majątku wspólnego?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z których wynika, iż do majątku osobistego każdego z małżonków należą m. in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 ust. 1 pkt 2 k).

Powyższe oznacza, iż nieruchomość darowana Janowi Z. przez jego ojca nie weszła do majątku wspólnego jego oraz jego żony (majątku małżeńskiego), a stanowi wyłączną własność Jana Z., który może nią swobodnie dysponować bez zgody osób trzecich, w tym i bez zgody żony.

Nic nie stało oczywiście na przeszkodzie, by ojciec Jana Z. dokonując darowizny w/w nieruchomości złożył przed notariuszem oświadczenie, iż darowana nieruchomość będzie wchodziła w skład majątku wspólnego Jana Z. i jego żony. Wówczas zgodnie z życzeniem i wolą darczyńcy – ojca Jana Z. – nieruchomość byłaby własnością syna i synowej. Ponieważ jednak oświadczenie takie nie zostało złożone, jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości jest Jan Z., który może darować ją swojej wnuczce Joannie K.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Eksperci:

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy darowizna wchodzi do wspólnego czy odrębnego majątku małżonków?
Czy darowizna wchodzi do wspólnego czy odrębnego majątku małżonków?

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »