| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Odwołanie niewykonanej darowizny

Odwołanie niewykonanej darowizny

Spisałem z moim bratankiem umowę darowizny – nie byliśmy u notariusza. Obiecałem przelać mu na konto 5.000 zł – potrzebował ich na wyjazd do Stanów. Jednakże w międzyczasie (pomiędzy podpisaniem umowy a przelewem) pokłóciliśmy się – i postanowiłem nie robić przelewu. Niewdzięczny bratanek straszy mnie sądem – czy może mnie pozwać i wyciągnąć ode mnie darowiznę?

Odpowiedź : NIE

Obdarowany nie może się domagać wykonania umowy darowizny, która nie ma formy aktu notarialnego. Wynika to bezpośrednio z art. 890 kodeksu cywilnego:

„Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.”

Zobacz: Co nie jest darowizną?

Z powyższego artykułu wynika, iż umowa pisemna, która nie została jeszcze wykonana – jest nieważna. Skutkiem tego jest to, że obdarowany nie może dochodzić z niej żadnych roszczeń. Inaczej jest w przypadku umowy w formie aktu notarialnego.

Innymi słowy bratanek czytelnika, oczywiście może wytoczyć powództwo o zapłatę, natomiast zostanie ono z pewnością oddalone – i będzie musiał ponieść (poza wpisem) również inne koszty sądowe.

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa pisemna, która nie została jeszcze wykonana – jest nieważna.
Umowa pisemna, która nie została jeszcze wykonana – jest nieważna.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK