Co nie jest darowizną?
REKLAMA
REKLAMA
Art. 889 Kodeksu cywilnego: Nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia: 1) gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu; 2) gdy ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nie nabyte. |
Wyjaśnienia
Ad.1
REKLAMA
Darowizna jest oddzielnie regulowaną w kodeksie, autonomiczną umową. Oznacza to, że nie można za nią uznać takiej umowy, która choć do niej podobna, jest uregulowana odrębnie w kodeksie.
Zobacz również serwis: Darowizny
Umowy podobne:
- użyczenie – pod tytułem darmym, jednak nie dochodzi do przeniesienia własności.
- przewłaszczenie na zabezpieczenie – przeniesienie własności występuje co prawda, nie w wykonaniu danego zobowiązania, ale w celu w celu jego zabezpieczenia - stąd nie można tego uznać za darmowe przysporzenie . Zwłaszcza, że przewłaszczający zobowiązuje się do zwrotu przedmiotu, po spełnieniu zobowiązania
- obecnie występuje rzadko.
- (odnowienie) Przeniesienie własności przedmiotu zamiast spłaty zadłużenia.- dłużnik za zgodą wierzyciela przenosi własność określonego przedmiotu, zamiast wykonania innego zobowiązania.
Dłużnik pożyczył kwotę 200.000 zł . Niestety nie dysponuje gotówką, ani nie może wziąć innej pożyczki. Postanawia przekazać wierzycielowi swój samochód- na co on się godzi.
- przeniesienie własności jako wypełnienie zobowiązania – czyli zamiana.
Podsumowanie : Jeśli czynność prawna jest wykonaniem innego zobowiązania- wówczas nie mamy do czynienia z darowizną.
Ad 2. Najprostszym przykładem przedstawienia takiego przypadku jest odrzucenie spadku :
Teoretycznie spadkobierca dziedziczy wraz z otwarciem spadku ( śmiercią spadkodawcy). Odrzucając spadek (ze skutkiem ex tunc) – teoretycznie dokonuje przysporzenia swoim majątkiem (który dostałby w wyniku dziedziczenia) na rzecz innej osoby.
Jednakże odrzucenie powoduje, że nigdy nie nabył praw ze spadku – a tym samym nie mógł nim rozporządzić na rzecz innej osoby.
Zobacz również: Bezpłatne porady prawne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat