| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja a rodzina zastępcza

Adopcja a rodzina zastępcza

Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

Adopcja - prawnie wiąże dziecko z rodzicami przysposabiającym. Prowadzi do powstania analogicznych praw i obowiązków, jak te, które przysługują i spoczywają na rodzicach i dzieciach naturalnych. Przysposabiający stają się rodzicami w świetle prawa - zostają wpisani do aktu urodzenia w miejsce rodziców naturalnych (jeśli w ogóle byli znani). Dziecko otrzymuje nazwisko po rodzicach adopcyjnych. Jeśli nie jest to sprzeczne z dobrem dziecka rodzice mogą wnosić o zmianę imienia.

Zadaj pytanie na Forum

Rodzina adopcyjna traktowana przez prawo jak rodzina naturalna

  • Adopcję można orzec tylko wobec dziecka, którego rodzice są całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskiej, albo którzy wyrazili zgodę na adopcję przed sądem (gdy są nieznani zgoda nie jest konieczna),
  • Władza rodzicielska rodziców adopcyjnych sięga tak daleko jak władza rodziców naturalnych.

Sąd ani żaden urząd nie jest uprawniony do ingerowania w życie nowej rodziny w większym stopniu niż w przypadku standardowej rodziny.

Zobacz serwis: Adopcja

Zarówno w odniesieniu do rodzin naturalnych jak i zastępczych, Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że razie, gdy dobro dziecka jest zagrożone sąd może wydać odpowiednie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską. Sąd może nawet zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, ale wszystkie te działania muszą być poprzedzone dogłębną analizą konkretnych okoliczności przeprowadzoną w postępowaniu sądowym. Samo wszczęcie postępowania ma być natomiast reakcją na krzywdę, jaka dotyka dziecko.

  • Rodzina adopcyjna nie musi składać żadnych sprawozdań i raportów.

Orzeczenie o przysposobieniu jest ostatecznym potwierdzeniem spełnienia wymogów, jakie prawo stawia rodzinie. Po ukończeniu postępowania rodzina może się harmonijnie rozwijać bez nadzoru ze strony instytucji państwowych.

  • Rodzice adopcyjni nie dostają żadnej zapomogi z tytułu przysposobienia dziecka, mogą korzystać z zasiłków rodzinnych na tych samych zasadach, co rodzice naturalni.

Dla kogo rodzina zastępcza?

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony rodziców. Mogą trafić do niej dzieci, których rodzice:

  • nie posiadają władzy rodzicielskiej
  • posiadają ograniczoną władzę rodzicielską

Jeżeli chociażby jeden z rodziców ma pełną władzę rodzicielską, dziecko nie może trafić do rodziny zastępczej.

Piecza zastępcza jako forma pomocy rodzinie

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 15.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja a rodzina zastępcza - jakie są różnice?/ Fot. Fotolia
Adopcja a rodzina zastępcza - jakie są różnice?/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK