| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Egzamin maturalny 2015

Egzamin maturalny 2015

Rozpoczynający się 5 maja 2014 roku egzamin maturalny jest ostatnim przeprowadzanym na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych. Egzamin maturalny w 2015 roku będzie sprawdzał poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Cele zmian w formule egzaminu maturalnego

Zmiana podstawy programowej oraz związane z nią zmiany w systemie egzaminów zewnętrznych służą między innymi temu, aby absolwenci szkół ponadgimnazjalnych byli nie tylko lepiej przygotowani do podjęcia studiów wyższych, ale posiadali również umiejętności umożliwiające im elastyczne funkcjonowanie na rynku pracy. W egzaminie maturalnym od 2015 r. – zwłaszcza w arkuszach na poziomie rozszerzonym – jeszcze większy niż dotychczas nacisk będzie położony na sprawdzanie umiejętności niezbędnych każdemu studentowi i pracownikowi, takich jak np. przetwarzanie informacji z różnych źródeł, w tym krytyczne analizowanie i porównywanie ich treści, wnioskowanie, stawianie hipotez i ich weryfikowanie, identyfikowanie i wyjaśnianie związków i zależności. Te w dużej mierze uniwersalne, ponadprzedmiotowe umiejętności będą sprawdzane w zadaniach wymagających solidnej wiedzy z zakresu danego przedmiotu, określonej w wymaganiach szczegółowych podstawy programowej.

Warto podkreślić, że zmiana formuły egzaminu maturalnego została pozytywnie oceniona przez przedstawicieli środowisk akademickich. W Opinii Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) o informatorach maturalnych od 2015 r. (zamieszczonej w informatorach o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2014/2015) stwierdzone zostało, że „w opinii KRASP zaprezentowana w […] informatorach forma matury istotnie przyczyni się do tego, że młodzież przekraczająca progi uczelni będzie lepiej przygotowana do podjęcia studiów wyższych”.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Departament Informacji i Promocji

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK