| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.


Czym sąd powinien się kierować orzekając o kontaktach rodzica z dzieckiem?

Sąd orzekając o kontaktach z dzieckiem powinien kierować się zasadą dobra dziecka. Jeżeli rodzice porozumieli się w kwestii kontaktów, to sąd powinien przychylić się do ich porozumienia. Wreszcie też sąd powinien uwzględnić wolę samego dziecka, jeżeli tylko osiągnęło ono wiek w którym jest w stanie samodzielnie ją wyrazić.
Kontaktowanie z dzieckiem to nie tylko przebywanie z nim, ale także porozumiewanie się za pomocą nowoczesnej technologii.

Zmiany w zakresie polityki kontaktów rodziców z dzieckiem

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje daleko idące zmiany w systemie. Nowa procedura ma być efektywniejsza od poprzedniej. Gdy jeden rodzic będzie utrudniał wykonanie orzeczenia sądu w zakresie kontaktów, to będzie można nałożyć na niego grzywnę, która nie trafi do państwa, ale do kieszeni drugiego rodzica. Nie będzie górnej granicy tej grzywny. Wymierzając ją sąd opiekuńczy będzie się kierować sytuacją majątkową osoby ukaranej. To rozwiązanie odciąży Policję, która nie będzie już wikłana w skomplikowane spory rodzinne, tylko będzie mogła zająć się swoimi ustawowymi obowiązkami.

To rozwiązanie jest bardzo nowatorskie. Szkoda tylko, że państwo musi się uciekać do takich metod, aby zapewnić dziecku możliwość kontaktowania się z własnymi rodzicami. Niestety, ale większość rodziców utrudniając kontakt dziecku z drugim rodzicem nie rozumie, że w rzeczywistości najbardziej traci na tym nie drugi rodzic, a dziecko.

Zobacz też: Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Zadaj pytanie: Forum

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK