| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem

Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem

Zakaz osobistej styczności może być orzeczony wobec jednego lub obojga rodziców, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Co to jest zakaz osobistej styczności

Przez zakaz osobistej styczności należy rozumieć nie tylko zakaz widywania się z dzieckiem, ale także wszelkie inne formy kontaktowania się z dzieckiem, np. prowadzenie korespondencji, rozmowy telefoniczne. 

Wyjątkowo można ograniczyć osobistą styczność z dzieckiem rodzicom, którym ograniczono władzę rodzicielską poprzez umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo – wychowawczej, domu dziecka. W tym przypadku sąd może ograniczyć osobistą styczność w ten sposób, że pozwoli jedynie na kontakt listowy lub telefoniczny a ograniczy osobistą styczność z dzieckiem poprzez zakaz osobistego widywania się lub ograniczenie spotkań do wyznaczonych terminów czy poprzez zakaz zabierania dziecka poza miejsce pobytu.

Jeżeli zachowanie rodzica, który ma kontakt z dzieckiem, zagraża życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu dziecka, wpływa demoralizująco na dziecko, np. rodzic jest związany z działalnością przestępczą, rodzic jest uzależniony od alkoholu, środków odurzających itp. można złożyć do sądu wniosek o zakaz lub ograniczenie osobistej styczności z dzieckiem.

Nie jest dopuszczalne zakazanie lub ograniczenie osobistej styczności z dzieckiem tego z rodziców, którego władzę rodzicielską sąd ograniczył do określonych obowiązków i uprawnień względem dziecka z tego powodu, że rodzice żyją w rozłączeniu. Nie uzasadniają ingerencji sądu w sferę osobistej styczności rodziców z dziećmi również zawieszenie władzy rodzicielskiej ani jej ograniczenie w inny sposób.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeka o pozbawieniu władzy rodzicielskiej

Wniosek o zakaz lub ograniczenie osobistej styczności z dzieckiem

Wniosek może złożyć każdy z rodziców. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka, a jeżeli dziecko nie ma miejsca zamieszkania to w miejscu jego pobytu. Sąd może orzec o zakazie osobistej styczności także z urzędu. Wniosek jest zwolniony z opłat sądowych.

Sąd może przywrócić możliwość widywania się rodzica z dzieckiem, jeżeli ustaną przyczyny, które były podstawą do wydania zakazu lub ograniczenia osobistej styczności.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »