| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Jakie zaświadczenie lekarskie do pracy młodocianego?

Jakie zaświadczenie lekarskie do pracy młodocianego?

Na pracodawcy zatrudniającym pracowników młodocianych ciąży obowiązek poddawania pracowników młodocianych wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zgodnie z Kodeksem pracy wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Praca młodocianego tylko z zaświadczeniem lekarskim

Kwestie związane z badaniami lekarskimi pracowników i pracowników młodocianych określają przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zgodnie z przepisami § 2 pkt 5 ww. rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników badanie profilaktyczne kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:
1) brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub
2) przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy.

Orzeczenia lekarskie wydawane są w formie zaświadczeń według wzoru określonego w załączniku do ww. rozporządzenia.

Zobacz również: Czym jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego?

Co z zaświadczeniem otrzymanym przed rozpoczęciem nauki?

Przed rozpoczęciem nauki w szkole zawodowej uczniowie są kierowani przez szkołę na obowiązkowe badania lekarskie i po przeprowadzeniu badań otrzymują zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia* /kontynuowania*/ nauki.

Natomiast przepis art. 191 § 1 k. p. stanowi, że wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Czy można jednak uznać, że orzeczenie, które uczeń otrzymuje przed rozpoczęciem nauki w szkole spełnia wymogi art. 191 § 1 Kp i jest wystarczające do zawarcia umowy?

Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażeni na działanie czynników szkodliwych muszą poddać się badaniom lekarskim, mającym na celu ocenę możliwości podjęcia kształcenia ze względu na stan zdrowia. Kwestie związane z przeprowadzaniem tych badań regulują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 września 1997 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych, uczniów tych szkół oraz studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, oraz sposobu dokumentowania tych badań.

Zgodnie z przepisami § 1 i 2 ww. rozporządzenia skierowanie na badania lekarskie kandydata do szkoły ponadpodstawowej, wydaje szkoła, a badania przeprowadzają lekarze spełniający dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, określone w trybie art. 229 § 8 pkt 4 Kodeksu pracy.

W wyniku badania lekarskiego, lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie, którego wzór stanowi załącznik do wspomnianego wyżej rozporządzenia i orzeka o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia lub kontynuowania nauki.

Brak jest jednak podstaw prawnych do uznania, że zaświadczenia lekarskie wydane po przeprowadzeniu badań przez uczniów – kandydatów do szkół ponadpodstawowych spełniają wymogi przepisów art. 191 § 1 i art. 201 § 1 Kodeksu pracy i są wystarczające do zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracownikiem młodocianym. Dopiero uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy, wydanego na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników daje podstawę do zatrudnienia pracownika młodocianego.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Zobacz również serwis: Praca małoletnich

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na pracodawcy zatrudniającym pracowników młodocianych ciąży obowiązek poddawania pracowników młodocianych wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia.
Na pracodawcy zatrudniającym pracowników młodocianych ciąży obowiązek poddawania pracowników młodocianych wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »