reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Czym jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego?

Czym jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego?

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego umożliwia zatrudnianie młodocianych w celu przyuczenia lub nauki zawodu. Stosuje się do niej przepisu Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony z podanymi niżej zastrzeżeniami.

Co powinna zawierać umowa?

W szczególności umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna zawierać rodzaj przygotowania zawodowego (czy jest to przyuczenie, czy nauka zawodu), czas trwania i miejsce odbywania przygotowania, sposób dokształcania teoretycznego oraz wysokość wynagrodzenia. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia rozróżnia 2 rodzaje umów: umowę na naukę zawodu, trwającą 36 miesięcy, po ukończeniu której młodociany otrzymuje tytuł wykwalifikowanego robotnika oraz umowę o przyuczenie do wykonywania określonej pracy trwającej od 3 do 6 miesięcy, po ukończeniu którego młodociany otrzymuje zaświadczenie o przyuczeniu do określonej pracy. Umowa musi być zawarta na piśmie, nie może znaleźć się w niej klauzula ograniczająca swobodę młodocianego do dysponowania swoją osobą do czasu ukończenia przygotowania zawodowego. Może zawierać zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia młodocianego po ukończeniu przez niego nauki.

Zobacz również: Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej w celu przygotowania do zawodu dopuszczalne jest tylko w kilku określonych przypadkach. Przede wszystkim rozwiązanie umowy jest możliwe w razie niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych, w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowania przygotowania zawodowego, stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Pracodawca musi niezwłocznie rozwiązać umowę w przypadku orzeczenia przez lekarza, że praca zagraża zdrowiu młodocianego.

Umowa taka może być również rozwiązana za porozumieniem stron.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama