reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Czym jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego?

Czym jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego?

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego umożliwia zatrudnianie młodocianych w celu przyuczenia lub nauki zawodu. Stosuje się do niej przepisu Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony z podanymi niżej zastrzeżeniami.

Co powinna zawierać umowa?

W szczególności umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna zawierać rodzaj przygotowania zawodowego (czy jest to przyuczenie, czy nauka zawodu), czas trwania i miejsce odbywania przygotowania, sposób dokształcania teoretycznego oraz wysokość wynagrodzenia. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia rozróżnia 2 rodzaje umów: umowę na naukę zawodu, trwającą 36 miesięcy, po ukończeniu której młodociany otrzymuje tytuł wykwalifikowanego robotnika oraz umowę o przyuczenie do wykonywania określonej pracy trwającej od 3 do 6 miesięcy, po ukończeniu którego młodociany otrzymuje zaświadczenie o przyuczeniu do określonej pracy. Umowa musi być zawarta na piśmie, nie może znaleźć się w niej klauzula ograniczająca swobodę młodocianego do dysponowania swoją osobą do czasu ukończenia przygotowania zawodowego. Może zawierać zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia młodocianego po ukończeniu przez niego nauki.

Zobacz również: Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej w celu przygotowania do zawodu dopuszczalne jest tylko w kilku określonych przypadkach. Przede wszystkim rozwiązanie umowy jest możliwe w razie niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych, w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowania przygotowania zawodowego, stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Pracodawca musi niezwłocznie rozwiązać umowę w przypadku orzeczenia przez lekarza, że praca zagraża zdrowiu młodocianego.

Umowa taka może być również rozwiązana za porozumieniem stron.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama