| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

Pracownicy młodociani ze względu na wiek oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju (tak fizycznego jak i psychicznego) są szczególnie chronieni regulacjami prawnymi.

Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy, czy też po pracy (np. w dni wolne od pracy). Nauka rozumiana jest tu jako teoretyczne podnoszenie kwalifikacji a nie praktyczną naukę zawodu.

Zgodnie z przepisami, młodociany pracujący dłużej niż 4,5 godziny na dobę ma prawo do nieprzerwanej 30 minutowej przerwy w pracy. Czas tej przerwy wyliczany jest do czasu pracy młodocianego.

Jeśli pracodawca, mimo określonego maksymalnego czasu pracy młodocianego, wydłużyłby ten czas to popełniłby wykroczenie i ponosiłby z tego tytułu odpowiedzialność.

Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Kodeks pracy zakazuje w sposób bezwzględny zatrudniania młodocianego pracownika zarówno w godzinach nadliczbowych jak i w porze nocnej. Przy czym pora nocna dla młodocianego, który skończył 16 lat została określona pomiędzy godzinami 22 a 6, a dla osób poniżej 16 roku życia jest dłuższa i zaczyna się o godzinie 20 a kończy o 6. Ponadto przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin, to znaczy że powinna być ona dłuższa od pory nocnej o 6 godzin.

Pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej łamie zakaz ustawowy a tym samym popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.

W każdym tygodniu pracy młodocianemu przysługuje także prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Prace wzbronione

Zgodnie z regulacją kodeksową nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych, których, wykaz zawarty jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24.8.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 ze zm.). Celem tego zakazu jest ochrona życia i zdrowia pracowników niepełnoletnich.

W prawie unijnym kwestia ta uregulowana jest w dyrektywie Nr 94/33/WE z 22.6.1994 r., w sprawie ochrony pracy ludzi młodych (Dz.U. WE L 216 z 20.8.1994 r.).

Złamanie prze pracodawcę zakazu dotyczącego niezatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych obłożone jest sankcją w postaci kary grzywny.

Zobacz również:

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK