| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Czy dopalacze są legalne?

Czy dopalacze są legalne?

Przyjmuje się, że termin „dopalacze” nie obejmuje substancji objętych kontrolą prawną zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak część zdelegalizowanych w ostatnim czasie substancji do niedawna znajdowała się w ofercie sklepów z „dopalaczami”.

Czym są „dopalacze”?

Termin dopalacze nie jest określeniem naukowym, stosuje się go potocznie, nazywając w ten sposób grupę różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym.

Sprzedaż dopalaczy odbywa się w specjalnych sklepach „smart shops” oraz w sklepach internetowych.

Czy dopalacze są legalne w Europie?

Poziom kontroli poszczególnych substancji wchodzących w skład dopalaczy różni się w poszczególnych krajach. Są państwa, które charakteryzuje bardziej liberalne podejście w tej kwestii, takie jak chociażby Wielka Brytania. Istnieją też takie, które bardzo restrykcyjnie podchodzą do „dopalaczy” i w których duża ilość tych substancji jest zakazana. Tak jest m. in. w Szwecji, Belgii, Irlandii.

Zobacz również: Jak pomóc dziecku, które używa dopalaczy

Problem legalności „dopalaczy w Polsce”

W Polsce część substancji wchodzących w skład „dopalaczy” znalazła się na liście substancji nielegalnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii kontrolą została objęta BZP (N-benzylopiperazyna). Substancja ta najczęściej ma postać białego proszku, tabletek lub kapsułek.

Od 8 maja 2009 r. zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. objęte kontrolą są:

  • substancja o nazwie JWH-018;
  • Leonotis Leonurus (roślina ta występuje jako składnik gotowych mieszanek ziołowych przeznaczonych do palenia);
  • Calea Zacatechichi (pojawia się jako składnik mieszanek ziołowych);
  • Argyreia nervosa (powój hawajski).

Z dniem 25 czerwca 2010 r. na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2010 r. na liście substancji zakazanych znalazł się również mefedron.

Na liście substancji objętych kontrolą znajduje się również szałwia wieszcza (Salvia divinorum) oraz kratom (sprzedawany w formie kapsułek Złoty kratom).

Źródło: Akcja informacyjno-edukacyjna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii „Dopalacze mogą Cię wypalić. Poznaj fakty”.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie wszystkie składniki wchodzące w skład dopalaczy sa legalne.
Nie wszystkie składniki wchodzące w skład dopalaczy sa legalne.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK