| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Słownik > Małoletni i młodociany

Małoletni i młodociany

"Małoletni" i "młociany" to określenia pojawiąjące się w różnych przepisach prawa, dotyczące osób młodych, lub dzieci. Róznica pomiędzy nimi jest jednak niebagatelna

Małoletni

Pojęcie „małoletni” używane jest w prawie cywilnym. W jego rozumieniu małoletnim jest osoba, która nie ukończyła lat 18, czyli osoba, która nie uzyskała pełnoletniości. Małoletni (w zależności od wieku) nie ma bądź ma, ale w stopniu ograniczonym zdolność do czynności prawnych. Zob. pełnoletniość.

Pojęcie młodociany używane jest w prawie karnym i prawie pracy.

W prawie karnym młodocianym jest sprawca czynu zabronionego, który w chwili jego popełnienia nie ukończył lat 21 oraz w czasie orzekania w I instancji – lat 24. Ze względu na wiek, przepisy kodeksu karnego nakazują traktować takiego sprawcę w sposób łagodniejszy, a sąd wymierzając karę musi kierować się przede wszystkim tym, żeby sprawcę wychować.

W prawie pracy przez młodocianego rozumiemy osobę, która ukończyła lat 16, ale nie przekroczyła lat 18. Osoby, które nie ukończyły lat 16 nie mogą być zatrudniane w charakterze pracownika, gdyż kolidowałoby to z ciążącym na nich obowiązkiem szkolnym. W wieku 16 lat kończy się gimnazjum i wówczas powstaje możliwość zatrudnienia młodocianego w charakterze pracownika, co reguluje dział IX Kodeksu pracy. Zob. obowiązek szkolny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Perłakowska

Doktor nauk humanistycznych, archiwista-praktyk, ekspert z zakresu zarządzania dokumentacją (w tym elektroniczną), systemów klasy EZD, archiwistyki, funkcjonowania archiwów, prawa archiwalnego, systemów kancelaryjnych; doświadczony trener oraz wykładowca uniwersytecki; długoletni pracownik sieci archiwów państwowych, specjalista w zakresie opracowywania instrukcji kancelaryjnych, wykazów akt i instrukcji archiwalnych oraz porządkowania dokumentacji; Prezes Stowarzyszenia "Archiwizjoner".

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »