| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Czym jest emerytura firmowa?

Czym jest emerytura firmowa?

Emerytura firmowa jest świadczeniem wypłacanym w ramach pracowniczych programów emerytalnych. Zapewnia ona dodatkowe finansowe zabezpieczenie emeryta. Mogą z niej skorzystać tylko te osoby, które przystąpiły do PPE.

Emerytura firmowa

Konstrukcja emerytury firmowej jest znana w wielu państwach świata. W USA czy też Francji pracodawcy otwierają nawet własne fundusze emerytalne. Należy wyjaśnić, że emerytura firmowa zapewnienia dodatkowe zabezpieczenie emerytalne przez co zwiększa poczucie bezpieczeństwa pracowników.

Pracownicze programy emerytalne (PPE)

W Polsce wypłata tzw. emerytury firmowej jest związana z funkcjonowaniem pracowniczych programów emerytalnych. Są one podstawą funkcjonowania trzeciego filara systemu emerytalnego, opartego na grupowych formach gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. To właśnie PPE w szczególny sposób łączą pracodawcę, pracownika oraz państwo we wspólnym przedsięwzięciu, jakim jest stworzenie i realizacja pracowniczego programu emerytalnego jako dodatkowego źródła dochodów na okres starości. 

Podstawową ideą PPE jest ich szeroka dostępność i powszechność. Sprzyja temu brak formalnych barier dla tworzenia i uczestnictwa w PPE zarówno dla pracodawców, jak też dla zatrudnionych u nich pracowników. Zasady udziału, oszczędzania i korzystania ze środków zgromadzonych w PPE są przejrzyste i jednolite.

PPE uzależniają wysokość przyszłych emerytur od wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalnych. 

Zobacz: Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?

Uczestnictwo w PPE

Ustawodawca wskazał, że prawo do uczestnictwa w PPE przysługuje:

  1. pracownikowi, który jest zatrudniony u danego pracodawcy, nie krócej niż 3 miesiące, chyba że umowa zakładowa stanowi inaczej,
  2. osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, wspólnikowi spółki cywilnej, jawnej, spółki partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej i komandytowej odpowiadającemu bez ograniczenia, który podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli te osoby lub spółki prowadzą program dla swoich pracowników. 

Do PPE nie może przystąpić pracownik, który ukończył 70 lat.

Zalety PPE

Najważniejszą zaletą PPE jest to, że umożliwia on pracownikom gromadzenie dodatkowych środków na przyszłą emeryturę –  tzw. emeryturę firmową. Co ważne środki zgromadzone w programie są dziedziczone oraz wolne od podatku od spadków i darowizn. Należy również zwrócić uwagę na to, że pracodawcy, u których działają PPE są bardziej atrakcyjni dla potencjalnych pracowników. PPE są więc skutecznym narzędziem motywacyjnym.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U.2004.116.1207).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »