REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?

Magdalena Przepiórka
Wstrzymanie wypłaty emerytury następuje nie tylko w przypadku gdy zostaną naruszone przepisy ustawy.
Wstrzymanie wypłaty emerytury następuje nie tylko w przypadku gdy zostaną naruszone przepisy ustawy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wstrzymanie wypłaty emerytury może mieć różne przyczyny. Przykładowo emeryt nie otrzyma świadczenia jeśli okaże się, że prawo do niego nie istniało, a także wtedy gdy nie może być ono doręczone z przyczyn niezależnych od organu, np. emeryt podał błędny nr konta bankowego.

Wstrzymanie wypłaty emerytury

REKLAMA

Istnieje kilka przypadków, w których następuje wstrzymanie wypłaty emerytury. Organ rentowy może wstrzymać wypłatę emerytury jeżeli:

 1. powstaną okoliczności uzasadniające zawieszenie prawa do świadczenia lub ustanie do niego prawo, np. zawieszenie prawa do świadczenia wskutek osiągnięcia przychodu w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia, bądź też zawieszenie tego prawa na wniosek osoby zainteresowanej lub gdy prawo to ustało wskutek śmierci emeryta;
 2. osoba pobierająca świadczenie mimo pouczenia lub żądania organu nie przedłoży dowodu stwierdzającego dalsze istnienie prawa do świadczenia;
 3. okaże się, że prawo do emerytury nie istniało np. w sytuacja w której wskutek przedłożenia fałszywych dokumentów zostało przyznane świadczenie, do którego nie zostały spełnione warunki;

Niemożność doręczenia emerytury

Wstrzymanie wypłaty emerytury następuje nie tylko w przypadku gdy zostaną naruszone przepisy ustawy. Dzieje się tak również wtedy gdy organ nie może doręczyć świadczenia z przyczyn od siebie niezależnych. Są to okoliczności leżące po stronie świadczeniobiorcy, np. emeryt wyprowadził się i nie podał nowego adresu albo wyjechał na dłużej lub jest w szpitalu i nie wskazał osoby uprawnionej do odbioru emerytury.

Zobacz: Emerytury powszechne Vademecum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W takim przypadku świadczenie nie może zostać doręczone i wraca do organu rentowego, który wstrzymuje jego dalszą wypłatę. Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przestaje przysługiwać. Organ przekazuje je do depozytu do czasu, gdy przeszkody w doręczaniu świadczenia ustaną. 

Wstrzymanie wypłaty emerytury polegające na niemożności jej doręczenia będzie zachodzić tylko wówczas, gdy nieodebrane osobiście przez adresata świadczenie:
1. nie mogło być wpłacone na konto,
2. nie zostało odebrane przez osobę upoważnioną (np. opiekuna prawnego),
3. nie zostało odebrane przez małżonka albo inną pełnoletnią osobę razem zamieszkałą. 

Wznowienie wypłaty emerytury

Warto wiedzieć, że w przypadku niemożności doręczenia emerytury z przyczyn niezależnych od ZUS-u, wypłatę zawsze wstrzymuje się od miesiąca, za który przysługuje niedoręczane świadczenie. W przypadku tym wznowienie wypłaty emerytury następuje od miesiąca, w którym ją wstrzymano - za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające bezpośrednio miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o wznowienia wypłaty.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • lola
  2021-10-01 01:25:05
  ukonczylam 60 lat mieszkam za granica i prowadze wlasna dzialalnosc gospodarcza maja prawo wstrzymac mi emeryture
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

REKLAMA

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

REKLAMA

Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

REKLAMA