| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Jak są ustalane opłaty za odbiór śmieci?

Jak są ustalane opłaty za odbiór śmieci?

Odbiór śmieci to jeden z obowiązków gminy. Jednak gmina nie robi tego bezpłatnie. Za odbiór odpadów gmina pobiera ustalone opłaty. Jak ustala się opłaty za odbiór śmieci?

Ustalanie stawek opłata za wywóz śmieci przez właścicieli nieruchomości jest uregulowane w ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Według tej ustawy rada gminy określa, w drodze uchwały, górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi, o których mowa w przepisie art. 6 ust. 1 (czyli za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych).

Umowa o odbiór odpadów

Właściciele, od których odbierane są odpady komunalne regulują swoje płatności w wysokości i na podstawie ustalonej w umowach z konkretnym przedsiębiorcą odbierającym odpady. Oznacza to, że podstawą płatności jest właśnie ta umowa a nie sama uchwała rady gminy w sprawie stawek maksymalnych.

Zobacz: Czy do załatwienia sprawy w urzędzie wystarczy oświadczenie?

Stawki określone w umowie nie mogą być wyższe od stawek uchwalonych przez radę gminy.

Premiowanie segregowania śmieci

Ważnym elementem uchwały gminy dotyczącej opłat za wywóz odpadów jest uwzględnienie segregacji odpadów. Uwzględnienie to polega na określeniu dla tego sposobu zbierania odpadów stawki niższej od przyjętej w pozostałych przypadkach.  

Kiedy jeszcze gmina może różnicować opłaty za odbiór śmieci?

Wysokość stawki za odbiór odpadów może być zróżnicowana przez uchwałę rady gminy w zależności od gęstości zaludnienia na danym obszarze gminy oraz odległości od miejsca unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Obowiązek właścicieli nieruchomości

Zgodnie ze wskazaną ustawą właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymanie czystości i porządku przez pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.

Zobacz serwis: ABC Gminy

Właściciele nieruchomości przy wykonywaniu wskazanego obowiązku zobowiązani są do udokumentowania jego wykonywania.

Potwierdzenie wypełniania obowiązku może być w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, przez okazanie takiej umowy i dowodów płacenia za takie usługi.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK