| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Szalejący kryzys finansowy, który powoduje wzrost liczby osób nie posiadających stałego zatrudnienia powoduje wzrost liczby osób stających w kolejce po przyznanie pomocy społecznej w gminach. Od początku kryzysu liczba podopiecznych Ośrodków Pomoc Społecznej stale rośnie. Niektóre gminy otrzymały jeszcze mniej pieniędzy z budżetu centralnego na wypłatę świadczeń najbardziej potrzebującym rodzinom.

Wzrost liczby potrzebujących

Od stycznia do gmin z wnioskami o wypłatę świadczeń zgłasza się o kilkanaście procent więcej zainteresowanych, niż dotychczas. W związku z wyjątkowo ostrą zimą coraz więcej potrzebujących zgłasza się z prośbą o wsparcie w postaci zasiłków celowych na zakup opału i żywności.

Mniej pieniędzy na pomoc

Mniejsze środki finansowe na dofinansowanie najbiedniejszych rodzin stawiają gminy w trudnej sytuacji. Jak zapewniają pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej żadna rodzina nie zostanie odprawiona z kwitkiem. Nikt nie zostanie pozostawiony samemu sobie, wszyscy potrzebujący pomocy otrzymają stosowne wsparcie. Jednak ze względu na okrojony budżet wysokość udzielonej pomocy może ulec zmniejszeniu. Wszystko będzie zależało od stanu finansów poszczególnych ośrodków oraz wysokości pomocy samej gminy w udzielanej pomocy.
Udział gminy w finansowaniu pomocy społecznej będzie uzależniony od możliwości finansowych poszczególnych gmin. Niektóre gminy ze względu na ograniczony budżet i liczne problemy natury finansowej nie będą w stanie zwiększyć pomocy dla swoich mieszkańców.

Zasiłek celowy tylko raz na kwartał

Wszystko wskazuje też na to, że jeśli podopieczny Ośrodka Pomocy Społecznej pobiera już konkretny zasiłek pieniężny, to o zasiłek celowy (pomoc udzielana w postaci żywności, odzieży, obuwia, opału, leków itp.) będzie mógł być przydzielony zainteresowanemu tylko raz na kwartał.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »