| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Szalejący kryzys finansowy, który powoduje wzrost liczby osób nie posiadających stałego zatrudnienia powoduje wzrost liczby osób stających w kolejce po przyznanie pomocy społecznej w gminach. Od początku kryzysu liczba podopiecznych Ośrodków Pomoc Społecznej stale rośnie. Niektóre gminy otrzymały jeszcze mniej pieniędzy z budżetu centralnego na wypłatę świadczeń najbardziej potrzebującym rodzinom.

Wzrost liczby potrzebujących

Od stycznia do gmin z wnioskami o wypłatę świadczeń zgłasza się o kilkanaście procent więcej zainteresowanych, niż dotychczas. W związku z wyjątkowo ostrą zimą coraz więcej potrzebujących zgłasza się z prośbą o wsparcie w postaci zasiłków celowych na zakup opału i żywności.

Mniej pieniędzy na pomoc

Mniejsze środki finansowe na dofinansowanie najbiedniejszych rodzin stawiają gminy w trudnej sytuacji. Jak zapewniają pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej żadna rodzina nie zostanie odprawiona z kwitkiem. Nikt nie zostanie pozostawiony samemu sobie, wszyscy potrzebujący pomocy otrzymają stosowne wsparcie. Jednak ze względu na okrojony budżet wysokość udzielonej pomocy może ulec zmniejszeniu. Wszystko będzie zależało od stanu finansów poszczególnych ośrodków oraz wysokości pomocy samej gminy w udzielanej pomocy.
Udział gminy w finansowaniu pomocy społecznej będzie uzależniony od możliwości finansowych poszczególnych gmin. Niektóre gminy ze względu na ograniczony budżet i liczne problemy natury finansowej nie będą w stanie zwiększyć pomocy dla swoich mieszkańców.

Zasiłek celowy tylko raz na kwartał

Wszystko wskazuje też na to, że jeśli podopieczny Ośrodka Pomocy Społecznej pobiera już konkretny zasiłek pieniężny, to o zasiłek celowy (pomoc udzielana w postaci żywności, odzieży, obuwia, opału, leków itp.) będzie mógł być przydzielony zainteresowanemu tylko raz na kwartał.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK