| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Hipoteka przymusowa

Po czwarte, istnieje także instytucja „hipoteki przymusowej” ustanawianej bez zgody właściciela. Jest ona zazwyczaj wynikiem pewnych rażących zaniechań, na przykład niepłacenia podatków. Jednakże by taką hipotekę móc wpisać do księgi wieczystej konieczne jest przedłożenie oryginału tytułu wykonawczego na przykład nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności wydanego przeciw właścicielowi nieruchomości. Ponadto, hipotekę przymusową można także ustanowić m.in. w przypadku postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia, postanowieniu prokuratora czy też zarządzeniu zabezpieczenia określonego w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Kilka hipotek na jednej nieruchomości

Dodatkowo, kilka słów o sytuacji, gdy dla danej nieruchomości wpisane jest więcej niż jedna hipoteka. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność jako potencjalny wierzyciel, ponieważ w momencie spłaty należności wpisanej na miejscu pierwszym pozostali wierzyciele nie zawsze będą automatycznie „przesunięci” o jedno miejsce do góry. Stanie się tak, w momencie, gdy właściciel nieruchomości, mając prawo do dysponowania „pierwszym miejscem” weźmie kolejny kredyt i wpisze go na zwolnione właśnie pierwsze miejsce w księdze wieczystej. Oznacza to w praktyce jak już wspominałam, że nasze potencjalne wierzytelności pozostałyby na dalszym miejscu w kolejności zaspokajania w razie egzekucji.

Ustanowienie hipoteki - opłaty

Przejdźmy jeszcze na chwile do opłat za ustanowienie hipoteki, na które składa się kilka elementów.

  1. Ustanawiając hipotekę w formie aktu notarialnego należy uiścić taksę notarialną, która zależna będzie od wysokości rzeczonej hipoteki.
  2. Do tego dojdzie opłata za wpisanie hipoteki do księgi wieczystej i oczywiście
  3. podatek od czynności cywilnoprawnych, dla którego podstawę stanowić będzie kwota zabezpieczonej wierzytelności lub sposób jej opisania. Podatek ten notariusz odprowadza następnie do właściwego urzędu skarbowego.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »