| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Powódź pustoszy Małopolskę

Powódź pustoszy Małopolskę

Sytuacja powodziowa z godziny na godzinę pogarsza się. W Nowym Sączu woda zerwała most kolejowy nad rzeką Poprad pomiędzy Nowym a Starym Sączem. Połączenia kolejowe między Nowym Sączem a Krynicą zostały wstrzymane do odwołania.

Przy lokalnych podtopieniach w Piasecznie pracowało 50 zastępów strażaków, a na warszawskim Ursynowie 40 zastępów.

W powiatach gdzie przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze prowadzony jest stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. Na bieżąco umacnianie i naprawiane są miejsca, w których wały przesiąkają.

W powiecie gryfińskim podtopieniu uległo 14 budynków mieszkalnych i 48 budynków gospodarczych, a w powiecie myśliborskim 6 budynków mieszkalnych i 6 budynków gospodarczych.

Podczas minionej doby na terenie województwa strażacy PSP przeprowadzili trzydzieści sześć interwencji związanych z aktualną sytuacją powodziową. Działania te polegały głównie na umacnianiu wałów przeciwpowodziowych oraz wypompowywaniu wody z zalanych obiektów i posesji.

Strażacy wraz ze sprzętem z Komend Powiatowych w Kluczborku, Prudniku, Brzegu oraz Komendy Miejskiej w Opolu skierowane zostały do działań zabezpieczających na terenie powiatu sandomierskiego (województwo świętokrzyskie).

Wczoraj (3 czerwca br.) z dokonywanych na bieżąco pomiarów wodowskazowych wynikało, że na większości rzek i cieków wodnych w województwie opolskim stany wód utrzymywały się na stałym poziomie lub występowała nieznaczna tendencja wzrostowa.

Według prognoz IMGW Dolny Śląsk czeka weekend bez opadów. Kulminacja drugiej fali powodziowej spodziewana jest w Brzegu Opolskim jutro (5 czerwca br.) między godziną 12 a 16. Przewiduje się, że fala będzie około metr niższa niż poprzednia. Ma ona dotrzeć w okolice Oławy również w sobotę 5 czerwca w godzinach wieczornych. We Wrocławiu spodziewana jest w niedzielę (6 czerwca br.) około południa. Prognozuje się, że na wodowskazie w Trestnie osiągnie około 500-520cm (przy ponad 650cm dwa tygodnie temu).

Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych podjął decyzję, że jeśli kulminacja fali osiągnie wysokość 610 cm na wodowskazie „Brzeg Most”, rozpocznie się napełnianie polderu Lipki – Oława. Uruchomiony może zostać również polder Blizanowice - Trestno. Aby tak się stało woda w Trestnie musi osiągnąć w niedzielę (6 czerwca br.) wysokość 520cm.

Trzy pompy wysokiej wydajności w dalszym ciągu usuwają wodę w okolicach Chojnowa, Milicza i Bolesławca. Woda zalega w większości na nieużytkach, a z domostw i budynków gospodarczych została już usunięta.

Budowany od kilku dni nowy wał przeciwpowodziowy na Kozanowie ma być gotowy w sobotę (5 czerwca br.). Nadal dokładnie monitorowane są wały i urządzenia hydrotechniczne w całym województwie. Szczególnym monitoringiem zostały objęte wały przeciwpowodziowe między Kotowicami a Siedlcami oraz na Bartoszowicach, gdzie wciąż trwają prace zabezpieczające.

Zobacz też: Dokumentowanie szkód po powodzi zawiadomienie ubezpieczyciela

Na 5 wodowskazowych w województwie łódzkim przekroczone są stany alarmowe, zaś na kolejnych 6 stany ostrzegawcze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla województwa łódzkiego prognozujące w ciągu najbliższej doby (do godz. 13:00 dnia 5 czerwca br.) na Pilicy w Sulejowie przekroczenie stanu alarmowego, zaś na Bzurze w Łowiczu poziom wody wahał się będzie w strefie powyżej stanu alarmowego.

Od godz. 16.00 4 czerwca br. zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko zmniejszono do poziomu 180 m3/s, dzięki czemu rezerwa powodziowa na zbiorniku wynosi 20,0% (44,51 mln m3).

W związku z podtopieniami decyzjami powiatowych inspektorów sanitarnych wyłączono z eksploatacji 3 wodociągi: publiczny Grabostów (powiat bełchatowski), lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski), lokalny MOSiR Sieradz (powiat sieradzki).

MSWiA / AJ

Zobacz też: Pomoc społeczna

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK