| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa (art. 44)

Przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa (art. 44)

Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa. Sąd może orzec, a w wypadkach wskazanych w ustawie orzeka, przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż ewentualnemu przepadkowi podlegają tylko te przedmioty które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa umyślnego. Oznacza to, że jeżeli dany przedmiot służył do popełnienia przestępstwa nieumyślnego to nie może podlegać przepadkowi.

Nie można orzec przepadku pojazdu osoby, która nieumyślnie spowodowała wypadek.

3) przedmioty, których wytwarzanie, posiadanie, obrót lub przewóz objęte jest zakazem ustawowym – przepadek tych towarów jest fakultatywny, poza przypadkami gdy ustawa nakazuje ich przepadek. Ponadto, podkreślenia wymaga to, że przepadek tych przedmiotów, jeżeli nie były własnością sprawcy, można orzec tylko w przypadkach opisanych w ustawie.

Zgodnie z treścią analizowanego przepisu jeżeli przedmioty wskazane w pkt. 2 i 3 stanowią jedynie współwłasność sprawcy, to orzeka się przepadek udziału należącego do sprawcy lub przepadek równowartości tego udziału.

Co do zasady wskazane przedmioty z pkt 1- 3 podlegają przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, wyjątkiem są natomiast jedynie sytuacje gdy przedmioty podlegają zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi.

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 44 Kodeksu karnego

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli przepadek przedmiotów byłby niewspółmierny do wagi popełnionego czynu, sąd może w zamian orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa
Jeżeli przepadek przedmiotów byłby niewspółmierny do wagi popełnionego czynu, sąd może w zamian orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK