| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Każdy obywatel ma prawo wnieść skargę to Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uprawnienie to wynika z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym, który został powołany do rozpatrywania skarg składanych przez obywateli, którzy twierdzą, że ich prawa zostały naruszone. Mówiąc o naruszeniu praw, mamy na myśli te, które zostały zagwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 

Kto może wystąpić ze skargą?

Ze skargą może wystąpić zarówno każdy obywatel indywidualnie, jak również grupa osób i organizacje pozarządowe.

Kiedy?

Skarga może być złożona w sytuacji, gdy dochodzi do naruszenia praw i wolności zagwarantowanych w Konwencji. Zatem dobrze jest, znać swoje prawa, które zawiera Konwencja.

Zobacz również: Europejska Konwencja Praw Człowieka

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

Konwencja to umowa międzynarodowa zawarta przez państwa członkowskie Rady Europy 4 listopada 1950 r. Ma ona na celu ochronę praw człowieka.

Konwencja gwarantuje między innymi: prawo do życia, prawo do rzetelnego procesu sądowego, do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego, do wolności i bezpieczeństwa osobistego oraz inne.

Wśród zakazów, które zawiera Konwencja, możemy nadmienić między innymi: zakaz tortur, zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej czy też zakaz nadużycia praw. Umowa przewiduje również wolność myśli, sumienia i wyznania, jak również wolność wypowiedzi i zgromadzania się.

Katalog konwencyjny jest sukcesywnie uzupełniany przez Protokoły dodatkowe, które wprowadzają nowe prawa, np. prawo do nauki czy swobodnego poruszania się i inne.

Polecamy serwis: ETPCz

Najpierw sąd krajowy

Ważnym warunkiem wystąpienia ze skargą, jest przede wszystkim wykorzystanie wszystkich środków odwoławczych, przysługujących obywatelowi w kraju. Ostateczną decyzję stanowić będzie wyrok sądu II instancji lub Sądu Najwyższego - gdy w danej sprawie dopuszczalna była kasacja.

W sprawach administracyjnych należy się odwołać do organu administracyjnego II instancji, a następnie wystąpić ze skargą do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jeśli obywatel nie wyczerpał drogi odwoławczej w kraju, Trybunał skargę odrzuci. Należy pamiętać, że wniesienie apelacji czy też kasacji po upływie terminu również skutkuje odrzuceniem skargi. 

Skarga musi być wniesiona do Trybunału w terminie 6 miesięcy od wydania ostatecznej krajowej decyzji w sprawie.

Zobacz także: Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Podstawa prawna:

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950 r.

Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK