REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Joanna Namojlik
Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka./ Fot. Fotolia
Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej. Uprawnienie to wynika z Regulaminu Trybunału.

Na czym polega pomoc prawna?

Podobnie jak w postępowaniu przed polskim sądem, również i w postępowaniu przed ETPC przysługuje nam prawo do pomocy prawnej. Zgodnie z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. pomoc prawna polega między innymi na bezpłatnym korzystaniu z pomocy obrońcy wyznaczonego z urzędu.

REKLAMA

Komu przysługuje pomoc prawna?

Zgodnie z Konwencją, nie wszyscy mogą liczyć na bezpłatną pomoc adwokata. Mówi o tym, art. 6, który wskazuje, iż do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej jest uprawniony każdy oskarżony o popełnienie czynu zagrożonego karą.

Kiedy jest przyznawana?

Aby pomoc prawna została przyznana, muszą zaistnieć przesłanki wskazane w Regulaminie.

Przede wszystkim Przewodniczący musi być przekonany o tym, że skarżący nie jest w stanie pokryć wymaganych kosztów. Ponadto musi być to niezbędne dla właściwego przebiegu sprawy przed Izbą ETPC. Przyznanie pomocy prawnej jest samodzielną decyzją Przewodniczącego Izby. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy sytuacja materialna skarżącego poprawiła się, w konsekwencji czego skarżący posiada wystarczające środki na pokrycie kosztów, Przewodniczący może odwołać decyzję o przyznaniu pomocy prawnej.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

REKLAMA

Z procedurą przyznania pomocy prawnej mamy do czynienia dopiero po wniesieniu skargi do ETPC przez skarżącego. Podstawą do wniesienia skargi jest naruszenie praw zagwarantowanych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie oznacza to jednak, że skarga jest dopuszczalna w każdej sytuacji. Warunkiem jej wniesienia jest przede wszystkim wyczerpanie wszystkich środków odwoławczych przysługujących mu w kraju. Skargę należy wnieść w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej, prawomocnej decyzji, w sprawie.

Postępowanie przed Trybunałem charakteryzuje się sformalizowaniem. W przypadku braków formalnych skarga może zostać odrzucona.  Na początku skarżący powinien napisać list do Trybunału, w którym przedstawi powody wniesienia skargi, a następnie wypełnić specjalny formularz zawierający skargę. Po przeprowadzeniu postępowania zostaje ogłoszony wyrok.

Zobacz również: Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie to zostało tego samego dnia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

REKLAMA