reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Po złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej. Uprawnienie to wynika z Regulaminu Trybunału.

Na czym polega pomoc prawna?

Podobnie jak w postępowaniu przed polskim sądem, również i w postępowaniu przed ETPC przysługuje nam prawo do pomocy prawnej. Zgodnie z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. pomoc prawna polega między innymi na bezpłatnym korzystaniu z pomocy obrońcy wyznaczonego z urzędu.

Komu przysługuje pomoc prawna?

Zgodnie z Konwencją, nie wszyscy mogą liczyć na bezpłatną pomoc adwokata. Mówi o tym, art. 6, który wskazuje, iż do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej jest uprawniony każdy oskarżony o popełnienie czynu zagrożonego karą.

Kiedy jest przyznawana?

Aby pomoc prawna została przyznana, muszą zaistnieć przesłanki wskazane w Regulaminie.

Przede wszystkim Przewodniczący musi być przekonany o tym, że skarżący nie jest w stanie pokryć wymaganych kosztów. Ponadto musi być to niezbędne dla właściwego przebiegu sprawy przed Izbą ETPC. Przyznanie pomocy prawnej jest samodzielną decyzją Przewodniczącego Izby. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy sytuacja materialna skarżącego poprawiła się, w konsekwencji czego skarżący posiada wystarczające środki na pokrycie kosztów, Przewodniczący może odwołać decyzję o przyznaniu pomocy prawnej.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Z procedurą przyznania pomocy prawnej mamy do czynienia dopiero po wniesieniu skargi do ETPC przez skarżącego. Podstawą do wniesienia skargi jest naruszenie praw zagwarantowanych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie oznacza to jednak, że skarga jest dopuszczalna w każdej sytuacji. Warunkiem jej wniesienia jest przede wszystkim wyczerpanie wszystkich środków odwoławczych przysługujących mu w kraju. Skargę należy wnieść w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej, prawomocnej decyzji, w sprawie.

Postępowanie przed Trybunałem charakteryzuje się sformalizowaniem. W przypadku braków formalnych skarga może zostać odrzucona.  Na początku skarżący powinien napisać list do Trybunału, w którym przedstawi powody wniesienia skargi, a następnie wypełnić specjalny formularz zawierający skargę. Po przeprowadzeniu postępowania zostaje ogłoszony wyrok.

Zobacz również: Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama