| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Po złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej. Uprawnienie to wynika z Regulaminu Trybunału.

Na czym polega pomoc prawna?

Podobnie jak w postępowaniu przed polskim sądem, również i w postępowaniu przed ETPC przysługuje nam prawo do pomocy prawnej. Zgodnie z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. pomoc prawna polega między innymi na bezpłatnym korzystaniu z pomocy obrońcy wyznaczonego z urzędu.

Komu przysługuje pomoc prawna?

Zgodnie z Konwencją, nie wszyscy mogą liczyć na bezpłatną pomoc adwokata. Mówi o tym, art. 6, który wskazuje, iż do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej jest uprawniony każdy oskarżony o popełnienie czynu zagrożonego karą.

Kiedy jest przyznawana?

Aby pomoc prawna została przyznana, muszą zaistnieć przesłanki wskazane w Regulaminie.

Przede wszystkim Przewodniczący musi być przekonany o tym, że skarżący nie jest w stanie pokryć wymaganych kosztów. Ponadto musi być to niezbędne dla właściwego przebiegu sprawy przed Izbą ETPC. Przyznanie pomocy prawnej jest samodzielną decyzją Przewodniczącego Izby. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy sytuacja materialna skarżącego poprawiła się, w konsekwencji czego skarżący posiada wystarczające środki na pokrycie kosztów, Przewodniczący może odwołać decyzję o przyznaniu pomocy prawnej.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Z procedurą przyznania pomocy prawnej mamy do czynienia dopiero po wniesieniu skargi do ETPC przez skarżącego. Podstawą do wniesienia skargi jest naruszenie praw zagwarantowanych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie oznacza to jednak, że skarga jest dopuszczalna w każdej sytuacji. Warunkiem jej wniesienia jest przede wszystkim wyczerpanie wszystkich środków odwoławczych przysługujących mu w kraju. Skargę należy wnieść w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej, prawomocnej decyzji, w sprawie.

Postępowanie przed Trybunałem charakteryzuje się sformalizowaniem. W przypadku braków formalnych skarga może zostać odrzucona.  Na początku skarżący powinien napisać list do Trybunału, w którym przedstawi powody wniesienia skargi, a następnie wypełnić specjalny formularz zawierający skargę. Po przeprowadzeniu postępowania zostaje ogłoszony wyrok.

Zobacz również: Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »