| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Zamieszkiwanie z partnerem a dodatek mieszkaniowy

Zamieszkiwanie z partnerem a dodatek mieszkaniowy

Ubiegając się o dodatek mieszkaniowy, do osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wliczamy również partnera.

Kto tworzy gospodarstwo domowe

Ustawa o dodatkach mieszkaniowych posługuje się pojęciem gospodarstwa domowego. Jest ono kluczowe przy przyznawaniu dodatku. Powierzchnię lokalu oraz dochód dzieli się bowiem na liczbę osób tworzących gospodarstwo domowe.

Zgodnie z ustawą gospodarstwo domowe tworzy osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmująca lokal albo wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

Osobą, która stale zamieszkuje z osobą uprawnioną i z tego wywodzi swoje prawa do zamieszkiwania jest również konkubent.

Zgodnie z orzecznictwem, do osób tworzących gospodarstwo domowe zalicza się również partnerów związków homoseksualnych.

Taką sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Kobieta, będąca najemcą lokalu, złożyła wniosek o przyznanie jej dodatku mieszkaniowego. Podała, iż gospodarstwo domowe składa się z dwóch osób: z niej oraz z jej partnerki. Prezydent miasta odmówił przyznania dodatku, gdyż – jego zdaniem - gospodarstwo domowe składa się z jednej osoby i w związku z tym przekroczona jest powierzchnia normatywna uprawniająca do przyznania dodatku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, iż gospodarstwo domowe złożone jest z dwóch osób. Ustawa o dodatkach mieszkaniowych nie wymaga bowiem badania charakteru więzi łączących osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy z innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi. Pod pojęciem zaś osób wywodzących swe prawa do zamieszkiwania z wnioskodawcą należy rozumieć wszystkie osoby, z jakimi on stale zamieszkuje i gospodaruje.
(Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 maja 2008 r. IV SA/Gl 1147/2007)

Zobacz również: Czy partner może odebrać korespondencję?

Kryteria przyznania dodatku mieszkaniowego

Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

  • najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych;
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
  • innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
  • osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
reklama

Aktualizacja: 26.03.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobą, która stale zamieszkuje z osobą uprawnioną i z tego wywodzi swoje prawa do zamieszkiwania jest również konkubent.
Osobą, która stale zamieszkuje z osobą uprawnioną i z tego wywodzi swoje prawa do zamieszkiwania jest również konkubent.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »