| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Ślub konkordatowy a rozwód

Ślub konkordatowy a rozwód

Ślub konkordatowy wywołuje skutki zarówno wyznaniowe jak i prawne. Rozwód małżonków, którzy zawarli ślub konkordatowy nie różni się niczym od innych rozwodów. Należy jednak pamiętać, że rozwód nie rozwiązuje małżeństwa wyznaniowego a jedynie cywilne.

Rozwód przy ślubie konkordatowym

Utarł się pogląd, że po zawarciu ślubu konkordatowego utrudnione jest uzyskanie rozwodu cywilnego. Jest to pogląd błędny. Nie ma żadnych proceduralnych różnic w sprawie rozwodowej, które miałyby odmiennie traktować małżonków, którzy zawarli związek małżeński wyłącznie w sposób cywilny, od tych, którzy wzięli ślub konkordatowy.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli małżeństwo zostanie zakończone poprzez rozwód lub zostanie unieważnione wyrokiem polskiego sądu, to w świetle prawa kanonicznego małżeństwo to nadal istnieje.

Rozwód a prawo kanoniczne

Wartym podkreślenia jest fakt, że w Kościele katolickim nie ma zarówno instytucji rozwodu, jak i unieważnienia małżeństwa, a wyroki sądu powszechnego nie mają żadnego przełożenia na małżeństwo wyznaniowe. Według Kodeksu kanonicznego możliwe jest jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa, co oznacza, że było ono od samego początku nieważne (nieważnie zawarte).

Stwierdzenie nieważności małżeństwa wyznaniowego

Stwierdzenie nieważności małżeństwa wyznaniowego odbywa się przed sądem kościelnym, który wydaje wyrok po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Nie mają tu miejsca rozprawy takie jak przy rozwodzie cywilnym.

Zobacz: Czy rozwód cywilny wpływa na ustanie małżeństwa kościelnego?

Początkiem procesu kościelnego jest wniesienie skargi powodowej do sądu kościelnego. Skarga ta jest weryfikowana i przewodniczący trybunału kościelnego wydaje dekret o przyjęciu lub odrzuceniu skargi. Wraz z dekretem o jej przyjęciu następuje proces sądowy.

Następnie sąd kościelny rozpoczyna zbieranie dowodów, które mają dać odpowiedź na pytanie o ważność rozpatrywanego małżeństwo.

Stwierdzenie nieważności może mieć miejsce po wykazaniu którejś z przesłanek zawartych w Kodeksie kanonicznym.

Od wyroku wydanego przez sąd kościelny stronom przysługuje apelacja.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »