REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Diana Wawrzusiszyn
Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć /Fot. Fotolia
Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżeństwo zawarte jest w momencie złożenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia woli o wstąpienie w związek małżeński.

REKLAMA

Kiedy zacząć?

REKLAMA

Jeżeli zależy nam na szybkim zawarciu związku małżeńskiego to ślub cywilny jest lepszym rozwiązaniem niż kościelny, który na mocy konkordatu podpisanego między państwem a Stolicą Apostolską wywołuje takie same skutki prawne. W przypadku ślubu kościelnego narzeczeni muszą zgłosić się 3 miesiące przed planowaną uroczystością do parafii stałego albo tymczasowego zamieszkania jednego z nich. Wymogiem jest złożenie zaświadczenia, że przyszli małżonkowie nie wiedzą o istnieniu przeszkód wyłączających zawarcie małżeństwa.

Takie zaświadczenie należy złożyć również w USC, gdy decydujemy się wyłącznie na ślub cywilny, jednak w tym wypadku taki dokument należy złożyć tylko z miesięcznym wyprzedzeniem. W dniu ślubu wystarczy stawić się pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości w urzędzie stanu cywilnego. W porównaniu do ślubu kościelnego ceremonia w USC jest o wiele krótsza i trwa od 15 do 30 min, w zależności od wybranej oprawy.

Zobacz: Małżeństwo

Kto nie zawrze małżeństwa?

W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymieniono sześć przesłanek wyłączających możliwość zawarcia związku małżeńskiego. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wiek - zgodnie z prawem w związek małżeński mogą wejść osoby, które ukończył osiemnaście lat. Jednak od tej reguły jest wyjątek. Sąd rodzinny w szczególnych przypadkach może udzielić zgody na zawarcie związku małżeńskiego kobiecie, która ukończyła 16 rok życia,
  • ubezwłasnowolnienie całkowite - małżeństwa nie może zawrzeć także osoba ubezwłasnowolniona całkowicie. Przesłanki uzasadniające całkowite ubezwłasnowolnienie wynikają z art. 13 Kodeksu cywilnego,
  • choroba psychiczna - małżeństwa nie zawrze osoba, u której zdiagnozowano chorobę psychiczną lub niedorozwój umysłowy. Jednak gdy stan umysłu takiej osoby nie zagraża przyszłemu małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa,
  • bigamia - nie zawrze małżeństwa osoba pozostająca w innym ważnym związku małżeńskim,
  • pokrewieństwo i powinowactwo - przesłanką wykluczającą małżeństwo jest pokrewieństwo w linii prostej oraz rodzeństwo, a także spowinowacenie w linii prostej,
  • przysposobienie - W związek małżeński nie może wejść przysposabiający z przysposobionym.

Dokumenty

Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego zależą od stanu cywilnego osób bezpośrednio zainteresowanych. Jeśli małżeństwo zawiera panna i kawaler jedyne czego potrzebują to dowód osobisty oraz skrócony odpis aktu urodzenia. Rzecz ma się trochę inaczej w sytuacji, gdy oświadczenie woli, składają osoby rozwiedzione. W tym wypadku potrzebny jest także skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Małżeństwo może zawrzeć również osoba owdowiała, która dostarczy skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego współmałżonka.

Koszty

We wspominanym okresie 31 dni przed planowanym ślubem, należy obok odpowiednich dokumentów, wpłacić należność skarbową w wysokości 84 złotych. Dodatkowo przyszli małżonkowie zapłacą za wydanie skróconych aktów stanu cywilnego.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Ślub bez jednego z przyszłych małżonków jest sprawą dość niecodzienną, jednak dopuszczaną przez prawo. Takie rozwiązanie zostało przyjęte na zasadzie wyjątku i przepisy nie mówią wprost w jakich sytuacjach możemy użyć tej instytucji. Ustawodawca ogranicza się do podania sformułowania „ważne powody”. W związku z tym każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1970 r. (sygn. akt III CZP 27/70) odnosi się do tej kwestii: w sposób następujący: „udzielenie zezwolenia uzasadnić mogą tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują w związek małżeński". Warunkiem otrzymania takiego ślubu jest otrzymanie zgody sądu rodzinnego w postępowaniu nieprocesowym.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Ślub poza urzędem

W 2015 roku weszła w życie ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego w świetle której możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w miejscu innym niż urząd stanu cywilnego. Wcześniej taka możliwość była praktykowana w nadzwyczajnych okolicznościach, na przykład z racji pobytu w szpitalu jednego z przyszłych małżonków. Para, która zdecyduje, że chce wziąć ślub poza USC, musi złożyć wniosek do kierownika urzędu. Bezwzględnym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku jest zapewnienie bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości oraz zachowanie powagi miejsca. Bardzo ważne jest to w jaki sposób para uzasadni wniosek, gdyż od kierownika urzędu stanu cywilnego zależy czy przychyli się do wniosku o udzielenie ślubu w zaproponowanym przez wnioskodawcę miejscu i czasie. Oczywiście para młoda musi pokryć koszty uroczystości zorganizowanej poza urzędem. Wysokość tej opłaty ustalił minister spraw wewnętrznych w drodze rozporządzenia: wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (Dz. U. z 2016 r. poz. 887). Zgodnie z rozporządzeniem, opłata dodatkowa od powyższego wniosku wynosić ma 1000 zł.

Zobacz: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59 z późn. zm.)

- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 2014 poz. 1741 z późn. zm)

- Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1970 r., sygn. akt III CZP 27/70

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA