| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Transport kolejowy ma być lepszej jakości

Transport kolejowy ma być lepszej jakości

Rada Ministrów przyjęła projekt zwiększający uprawnienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Zmiany mają zwiększyć standard usług na kolei.

Do projektu nowelizacji ustawy wprowadzono regulacje porządkujące zasady przyznawania tras pociągów i określające nadzór nad obowiązującym rozkładem jazdy. Przewiduje się, że prezes UTK musi być informowany o dokonywanych zmianach, łącznie z podaniem ich przyczyn.

Wprowadzono zasadę stałości rozkładu jazdy oraz określono sytuacje, w których dopuszczalne będą jego korekty. Zarządca, właściciel lub zarządzający dworcem będą zobowiązani do opublikowania rozkładu jazdy w określonym terminie, nie później jednak niż 21 dni przed dniem jego obowiązywania. Za niezastosowanie się do terminów związanych z przygotowaniem i wdrożeniem rozkładu jazdy będą grozić kary pieniężne. Zmiany  w rozkładzie jazdy pociągów pasażerskich, spowodowane np. remontami lub inwestycjami, mogą być wprowadzane nie częściej niż raz w miesiącu.

Zgodnie z projektem ustawy, kwestie naruszenia jakości i standardu obsługi (chodzi np. o warunki związane z higieną czy komfortem jazdy) będą należały do prezesa UTK, który będzie mógł nakazać usunięcie usterek i ukarać przewoźnika.

W projekcie ustawy znalazły się przepisy precyzujące kary za nierespektowanie decyzji prezesa UTK w dziedzinach: praw pasażera, przekazywania informacji o odstępstwach od harmonogramu przygotowania i realizacji rozkładu jazdy, naruszania ustawowych terminów na złożenie wniosków o przydział tras czy niedochowanie parametrów infrastruktury przekazanej organizatorowi publicznego transportu zbiorowego. Wysokość kar będzie podlegała indywidualnej ocenie prezesa UTK.

Źródło: kprm.gov.pl

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większe uprawnienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego
Większe uprawnienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK