REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legia Akademicka 2018 - program MON

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Studenci-ochotnicy do wojska już od roku akademickiego 2017/2018/ fot. Fotolia
Studenci-ochotnicy do wojska już od roku akademickiego 2017/2018/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia programu „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”. Ochotnicy będą uczestniczyć w 30 godzinnych zajęciach teoretycznych i 22 dniowych szkoleniach poligonowych. Program rozpocznie się wraz z rokiem akademickim 2017/2018.

Inicjatywa w postaci uruchomienia tego programu powodowana jest brakami w rezerwowych siłach zbrojnych. Od czasu zawieszenia obowiązkowej służby zasadniczej i na skutek zmian demograficznych, rezerwistów w armii brakuje. Jak podkreślił Michał Dworczyk - Sekretarz Stanu w MON, za kilka lat mogłoby dojść do sytuacji, w której rezerwistów potrzebnych w czasie mobilizacji, całkowicie by zabrakło.

REKLAMA

Teoria i praktyka

Program szkolenia wojskowego dla studentów ma być prowadzony w ramach Legii Akademickiej – studenckiej, wojskowej organizacji działającej od 1918 r. na wielu uczelniach. Zakłada on udział w zajęciach teoretycznych oraz szkoleniach na poligonie.

Zajęcia teoretyczne mają odbywać się na terenie wybranych uczelni. Należy przy tym zaznaczyć, że uczelnia będzie miała możliwość, a nie obowiązek, aby do programu wojskowego szkolenia studentów przystąpić.

Szkolenie teoretyczne ma przybrać formę wykładów, chociaż mówi się także o wykorzystaniu e-learningu, a więc kształcenia na odległość. Zajęcia mają trwać ok. 30 godzin lekcyjnych, w ciągu jednego semestru. Na wykładach poruszać się będzie takie kwestie jak zasadnicze zadania misji Sił Zbrojnych RP, międzynarodowe otoczenie w aspekcie militarnym, nadzór i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, a także kwestie dotyczące hierarchii wojskowej, dyscypliny czy też odpowiedzialności karnej i materialnej.

Zobacz również: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Część teoretyczna ma zakończyć się egzaminem, którego zaliczenie umożliwi przystąpienie do ćwiczeń wojskowych na poligonach. Po zaliczeniu egzaminu, za pośrednictwem uczelnianej administracji, należy złożyć wniosek powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Ćwiczenia wojskowe mają odbywać się na terenie wyznaczonych jednostek wojskowych, jednostek szkolnictwa wojskowego oraz w ośrodkach szkoleniowych. Szkolenie praktyczne na poligonie ma trwać 22 dni i będzie przeprowadzane w wakacje. Szkolenia dla studentów są bezpłatne, jednak za dzień takiego szkolenia student-ochotnik, tak jak każdy szeregowy, otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł.

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego i praktycznego, każdy wyszkolony będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy.

Nawet oficer

Początkowo przeszkolonych zostanie 10 tys. studentów (na szeregowych i podoficerów). Szkolenie na podoficera ma również trwać 22 dni i kończyć się egzaminem. Po zaliczeniu szkolenia podoficerskiego szkolony zostanie mianowany na stopień kaprala. W roku akademickim 2018/2019 uruchomiony zostanie program szkolenia oficerskiego, który obejmie nawet 5 tys. studentów-ochotników. Oznacza to, że udział w inicjatywie MON-u i MNiSW umożliwi ochotnikowi zdobycie nawet stopnia oficera.

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP

REKLAMA

Podstawą prawną uruchomienia omawianego programu wojskowego szkolenia studentów, jest ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 100 tej ustawy, obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz pełnieniu okresowej służby wojskowej.

Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

W przypadku żołnierzy przeniesionych do rezerwy, które żołnierzami rezerwy nie są, obowiązek ten polega wyłącznie na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Jeżeli zajdzie potrzeba, osoby te można powołać na ćwiczenia wojskowe, jeżeli same ochotniczo się zgłosiły.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1430)

Decyzja nr. 146/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 lipca 2017 r. w sprawie wdrożenia programu pilotażowego edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej (Dz.Urz.MON  z 2017 r. poz. 158)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA