| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Mediacja arbitraż > Mediacja w sprawach karnych z oskarżenia prywatnego

Mediacja w sprawach karnych z oskarżenia prywatnego

Pozytywnie zakończone posiedzenie pojednawcze w spawach z oskarżenia prywatnego oznacza dla sprawcy umorzenie postępowania.

Rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze, które prowadzi sędzia i rozpoczyna się wezwaniem stron do pojednania.

W protokole posiedzenia pojednawczego należy w szczególności zaznaczyć stanowisko stron wobec wezwania do pojednania oraz wyniki przeprowadzonego posiedzenia pojednawczego; jeżeli doszło do pojednania, protokół podpisują także strony.

W razie pojednania stron postępowanie umarza się.

Na wniosek lub za zgodą stron sąd może zamiast posiedzenia pojednawczego wyznaczyć odpowiedni termin dla przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.

 art. 23a Kpk stosuję się odpowiednio.

Należy podkreślić, że w toku posiedzenia pojednawczego lub w wyniku mediacji dopuszczalne jest pojednanie się obejmujące również inne sprawy z oskarżenia prywatnego, toczące się pomiędzy tymi samymi stronami(także takie w których strony występują w odmiennych rolach jako sprawca i pokrzywdzony).

Równocześnie z pojednaniem strony mogą zawrzeć ugodę, której przedmiotem mogą być również roszczenia pozostające w związku z oskarżeniem.
Ugoda zawarta na posiedzeniu pojednawczym jest tytułem egzekucji sądowej po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności.

Koszty postępowania mediacyjnego ponosi Skarb Państwa

Podstawa prawna: Art. 489-494 i art. 619 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego ( Dz. U. z 1997r.,Nr 89, poz. 555)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK