| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Postępowanie egzekucyjne często generuje znaczne koszty egzekucyjne. Jak można zwolnić się od sądowych kosztów postępowania egzekucyjnego?

W przypadku, gdy strona już podczas postępowania sądowego została w całości zwolniona z kosztów sądowych również postępowanie egzekucyjne jest dla niej całkowicie bezpłatne. Dokładnie określa to Kodeks postępowania cywilnego, który stwierdza, że zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.  Oznacza to, że wierzyciel nie musi w sprawie zwolnienia z kosztów egzekucyjnych składać już żadnych wniosków. Ma to również takie konsekwencje, że komornik z urzędu nie wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczek, które za wierzyciela pokrywa Skarb Państwa, a dokładnie właściwy Sąd Rejonowy.

Koszty egzekucji ustala komornik lub sąd, zależnie od tego, do kogo należy jej przeprowadzenie. Na postanowienie sądu służy zażalenie, a na postanowienie komornika przysługuje skarga na czynność komornika do sądu rejonowego. Od postanowienie sądu rozstrzygające skargę na czynność komornika przysługuje stronom oraz komornikowi zażalenie, które wnosi się do sądu okręgowego.

reklama

Wniosek o zwolnienie z kosztów

W przypadku osób, które w postępowaniu sądowym nie były zwolnione z kosztów postępowania, wymagane jest złożenie wniosku o zwolnienie z kosztów postępowania egzekucyjnego. Podczas wszczęcia postępowania egzekucyjnego komornik upomni się o stosowne zaliczki. W przypadku braku środków na ich pokrycie można złożyć wniosek o zwolnienie z tych kosztów.

Zobacz: Jakie są koszty postępowania podatkowego?

Wniosek składa się do sądu, który wydał egzekwowany wyrok. Wskazuje się w nim, że wierzyciel domaga się zwolnienia od kosztów postępowania egzekucyjnego w całości lub w określonej jego części. Dodatkowo do wniosku o zwolnienie od sądowych kosztów egzekucyjnych należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania osoby wnioskującej o zwolnienia od kosztów egzekucyjnych.

Zwolnienie z urzędu

W niektórych sprawach wierzyciel będzie już z mocy samego prawa zwolniony z kosztów postępowania egzekucyjnego i nie będzie musiał składać o to wniosku. Z mocy prawa zwolnieni są wierzyciele, którzy dochodzą zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych, a także pracownicy egzekwujący wyroki zapadłe w  sprawach pracowniczych.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Narzędzia

POLECANE

reklama
Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »