| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Gdzie złożyć odwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Gdzie złożyć odwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ma wpływ m. in. na uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej, przysługujących osobie niepełnosprawnej. Dlatego warto wiedzieć, gdzie wnieść odwołanie od orzeczenia, z którym się nie zgadzamy.

Postępowanie orzecznicze zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92) jest zespołowe i dwuinstancyjne.

Organami właściwymi do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności są:

  • powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako pierwsza instancja,
  • wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako druga instancja.

Z uwagi na powyższe – jeżeli orzeczenie wydane przez powiatowy zespół nie spełnia oczekiwań wnioskodawcy – powinien on w określonym terminie tj. w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.

Natomiast od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się w trybie analogicznym za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał. Wyjątek dotyczy orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień. Od orzeczenia powiatowego zespołu w tym zakresie odwołanie nie służy.

Zobacz również: Ułatwienia dla niepełnosprawnych podróżujących samolotem

Zaświadczenie lekarskie

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) świadczeniobiorca ma prawo do uzyskania nieodpłatnego zaświadczenia lekarskiego wydanego dla celów orzecznictwa o niepełnosprawności.

Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności należy się odwołać do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawnośći.
Od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności należy się odwołać do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawnośći.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »