| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Samochód może być zakupiony między innymi na drodze licytacji. Jak zarejestrować samochód kupiony na licytacji?

Wyrok NSA

NSA zgodził się ze stanowiskiem organu administracji, zgodnie z którym rejestracji pojazdu zasadniczo dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany. Jak jednak wskazał NSA, obowiązek przedstawienia dowodu rejestracyjnego pojazdu odnosi jednak do sytuacji typowych, a więc z reguły do umownego nabycia pojazdu.

Zdaniem NSA, rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji publicznej jest natomiast sytuacją nietypową. Nabycie pojazdu w toku postępowania egzekucyjnego co prawda nie zwalnia z ogólnie ustanowionych rygorów, w tym wymogów dotyczących dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu, jednak charakter tej czynności (tzn. nabycie pojazdu na licytacji), wymusza inne podejście do tych restrykcyjnych regulacji.

W stanie sprawy komornik nie dysponował dowodem rejestracyjnym sprzedanego pojazdu, gdyż ten nie został mu przekazany przez dłużnika, który nabył samochód za granicą i nie zarejestrował go w Polsce. Tym samym komornik dokonujący sprzedaży licytacyjnej nie przekazał nabywcy pojazdu dowodu rejestracyjnego sprzedanego pojazdu. NSA orzekł zatem, że brak tylko dowodem rejestracyjnym nie uniemożliwia rejestracji pojazdu.

Zobacz: Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Podsumowanie

Podsumowując, przedstawiony wyrok ma znaczenie dla wszystkich właścicieli pojazdów, którzy nabyli je w drodze licytacji publicznej. Zgodnie z jego treścią, w przypadku nabycia pojazdu w drodze licytacji publicznej, organ administracyjny nie może odmówić zarejestrowania pojazdu z powodu nieprzedłożenia przez nabywcę dowodu rejestracyjnego, jeżeli dowód rejestracyjny nie został nabywcy przekazany wraz z nabytym pojazdem. Jest to wyjątek od generalnej zasady, zgodnie z którą rejestracji pojazdu (wcześniej zarejestrowanego), dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK