| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Umowa o pracę > Kiedy można przenieść pracownika do innej pracy?

Kiedy można przenieść pracownika do innej pracy?

Przeniesienie pracownika do innej pracy nie jest zmianą stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.

Przestój w pracy

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie. Pracownik może kwestionować powierzenie innej pracy na drodze sądowej, ale pracownik nie może samodzielnie zaprzestać świadczenia pracy, gdyż bezzasadne zaprzestanie może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym.

Przeniesienie pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wzbronionych takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy.

Pracownik młodociany

Jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca jest obowiązany zmienić rodzaj pracy młodocianego.

Zobacz również serwis: Umowa o pracę

Pracownik z chorobą zawodową

W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy.

Pracownik po wypadku przy pracy

Pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy.

Powierzenie innej pracy

W przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, może on powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Pod warunkiem, że nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Zobacz również: Czy porozumienie zmieniające może przekształcić umowę o pracę

Jeśli po upływie 3 miesięcy pracodawca nadal zatrudnia pracownika bez jego zgody na innym stanowisku niż określone w umowie o pracę, to ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.
Pełniący obowiązki

Ponadto powierzenie pracownikowi na okres przejściowy innej pracy ma miejsce, w przypadku konieczności czasowego zastępstwa innego pracownika lub czasowego powierzenia pełnienia innych niż umówione obowiązków (zwanego p.o., czyli pełniący obowiązki) na nieobsadzonym stanowisku.

Podstawa prawna: Art. 42, 81, 179, 201, 230-231 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »