| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Ilość posiadanych dzieci a zwolnienie na opiekę

Ilość posiadanych dzieci a zwolnienie na opiekę

Wychowuję trójkę dzieci. Czy nie powinno mi przysługiwać 6 dni zwolnienia na opiekę nad nimi?

Na wstępnie warto podkreślić, że pracownikowi w ciągu roku przysługuje zwolnienie od pracy w wysokości 2 dni na opiekę nad dzieckiem.

Liczba dni zwolnienia nie ma wpływu na liczbę posiadanych dzieci znajdujących się na wychowaniu. Ilość dni jest zawsze stała i wynosi 2 dni.

Ponadto w przypadku niewykorzystania zwolnienia nie przechodzi ono na rok następny. Skorzystanie z tego prawa nie zobowiązuje także pracownika do przedstawienia pracodawcy zwolnienia lekarskiego dotyczącego choroby dziecka.

Nie ma również potrzeby udowodnienia, że dziecko potrzebuje aktualnie opieki. Należy zaznaczyć, że prawo do dni wolnych przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 14 lat.

Reasumując: przysługuje Pani w ciągu roku 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem nie zależnie od ilości dzieci znajdujących się na wychowaniu.

Podstawa prawna:

Art. 188 Kodeksu pracy

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »