| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Co to jest impreza turystyczna

Co to jest impreza turystyczna

Impreza turystyczna to co najmniej dwie usługi turystyczne objęte wspólnym programem oraz ceną i trwające ponad dobę. Przedsiębiorcy świadczący usługi w ramach imprezy turystycznej podlegają wpisowi do rejestru organizatorów turystyki.

Zgodnie z przepisami ustawy o usługach turystycznych przedsiębiorcy świadczący usługi w ramach tzw. imprezy turystycznej podlegają wpisowi do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystyki. Listę przedsiębiorców można sprawdzić w Centralnej Ewidencji prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Znaleźć można ją również w Internecie na stronie turystyka.gov.pl.

Kiedy oferta stanowi imprezę turystyczną

Oferta organizatora turystyki stanowi imprezę turystyczną w sytuacji, gdy obejmuje ona co najmniej dwie usługi turystyczne, tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.

Jeżeli przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności oferuje turystom wyżywienie oraz transport, które są objęte jednolitym programem oraz wspólną ceną, a cały program obejmuje zmianę miejsca pobytu, to przed podjęciem działalności musi on uzyskać wpis do rejestru.

Fakt, czy dany przedsiębiorca posiada wymagany wpis do rejestru może świadczyć o jego wiarygodności. Ponadto posiadanie zezwolenia jest obwarowane kilkoma warunkami, takimi jak posiadanie odpowiedniego doświadczenia przy świadczeniu usług turystycznych.

Co istotne przedsiębiorca nie zostanie wpisany do rejestru jeżeli nie będzie posiadał gwarancji bankowych lub umowy ubezpieczenia na rzecz klientów. Jest szczególnie istotne dla turystów wyjeżdżających za granicę, dla których umowa ubezpieczenia może być gwarancją pokrycia kosztów powrotu do kraju.

Zobacz również: Dlaczego warto przeczytać umowę z biurem podróży

Jeżeli zatem przedsiębiorca świadczy usługi polegające na organizowaniu imprez turystycznych, a nie jest wpisany do rejestru to powinno to wzbudzić czujność ewentualnych turystów.

Organem obowiązanym do prowadzenia rejestru jest marszałek województwa, w którym przedsiębiorca prowadzi swoją działalność. W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego – właściwy jest marszałek wybranego przez niego województwa.

Zobacz również: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. 2004, Nr 223, poz. 2268 z późn. zm).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK