| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jakie rzeczy trzeba zostawić w luku bagażowym

Jakie rzeczy trzeba zostawić w luku bagażowym

Nie wszystkie rzeczy, które można zabrać w rejs samolotem można wnieść w bagażu podręczny. Część będziemy musieli zostawić w luku bagażowym.

Kontrola bagażu jest jednym z podstawowych zadań dla zapewnienia bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. Dlatego też cała procedura podlega ścisłym restrykcjom, co często dla pasażerów może się wiązać z koniecznością pozostawienia części rzeczy na lotnisku.

O ile zakaz wnoszenia brzytwy na pokład samolotu jest zrozumiały, o tyle mało osób wie, że podobnie wygląda kwestia napojów (w tym wody i alkoholi powyżej 70%), które zostały zakupione przed kontrolą bezpieczeństwa, w pojemnikach o pojemności 100 ml. Ta sama zasada dotyczy nawet jogurtów, w opakowaniach o pojemności przekraczającej 100 ml.

Brak jest jednak całkowitej listy rzeczy, których wnoszenie na pokład w bagażu podręcznym, czy też przewożenie w luku bagażowym jest zabronione. Operator kontroli bezpieczeństwa ma prawo zażądać usunięcia z bagażu kabinowego oraz z bagażu rejestrowanego każdego przedmiotu wzbudzającego jego wątpliwość w zakresie spełnienia wymogów ochrony w lotnictwie cywilnym.

Zobacz również: Czy można zabrać leki na pokład samolotu

Ponadto sami przewoźnicy mogą również ustalać własne ograniczenia dotyczące np. ilości lub wielkości przewożonego bagażu.

W celu uzyskania szczegółowych informacji w zakresie niedozwolonych rzeczy przewożonych w bagażu należy skontaktować się z przewoźnikiem.

Co do zasady dużo większy zakres przedmiotów można przewozić w bagażu, który znajduje się w luku bagażowym. Przykładowo drobne narzędzia o ostrych końcach (widelce, noże, otwieracze, korkociągu) należy przewozić w luku bagażowym. Wnoszenie ich na pokład w bagażu podręcznym jest zabronione.

Inne rzeczy, których wniesienie na pokład jest niedozwolone to m.in.: łyżwy, kije do golfa, wędki.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK