REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gość hotelowy odpowiada za rzeczy użyczone nieodpłatnie przez hotel

kiteguru.pl
kiteguru.pl

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce hotelarskiej różnego rodzaju przedmioty są udostępniane gościom hotelowym, co przybiera postać umowy użyczenia. Nieodpłatny charakter takiego użyczenia nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za daną rzecz.

Umowa ta jest wykorzystywana przez hotelarzy w celach marketingowych, którzy podejmują różne ponadstandardowe działania zmierzające do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań gości hotelowych, uprzyjemnienia i uatrakcyjnienia ich pobytu w hotelu.

REKLAMA

Biorący używa rzeczy zgodnie z umową, a w braku takich ustaleń umownych – w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczaniu danej rzeczy. Biorący nie może też oddać rzeczy mu użyczonej osobie trzeciej do używania bez zgody użyczającego.

Rzecz użyczona powinna być zwrócona użyczającemu w stanie nie pogorszonym. Jednak biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Nieodpłatne użyczenie nie oznacza, że gość hotelowy nie ponosi odpowiedzialności za przedmiot użyczenia. Jest on odpowiedzialny m.in. za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeżeli używa jej w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja umowy użyczenia

Jest to umowa, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego)

Przedmiotem użyczenia może być każda rzecz ruchoma i nieruchoma, oznaczona co do gatunku, jak i co do tożsamości. Użyczający jako strona umowy nie musi być właścicielem rzeczy, ale w praktyce zazwyczaj ma prawo własności.

Użyczenie dodatkowo umożliwia gościom hotelowym bezpłatne używanie rzeczy, które zapomnieli wziąć z domu lub zgubili, czy celowo nie zabrali, wiedząc, że będą mogli korzystać z danego rodzaju rzeczy w hotelu. Taką rzeczą jest bardzo często:

  1. suszarka do włosów,
  2. żelazko oraz deska do prasowania.

Zobacz również: Kiedy hotel jest hotelem

Trzeba zaznaczyć, że suszarki do włosów są powszechnie instalowane na stałe w łazienkach pokojów hotelowych i goście odnoszą wrażenie, że stanowią one część podstawowego wyposażenia pokoju. Z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie z dnia 19 sierpnia 2004 r. (Dz. U. t.j. z 2006 r., nr 22, poz. 169) wynika zaś, że jedynie w hotelach i motelach cztero - i pięciogwiazdkowych suszarki do włosów muszą być w każdym pokoju. Wtedy oczywiście nie ma mowy o zawieraniu odrębnej umowy użyczenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia


Na co może liczyć gość hotelowy

Dla gości mieszkających dłuższy czas (tzw. rezydentów) niekorzystających z usług gastronomicznych, może być użyczona:

  1. kuchenka mikrofalowa,
  2. czajnik do gotowania wody,
  3. naczynia, sztućce itp.

Hotele wyższych kategorii są zazwyczaj przygotowane na spełnienie nawet nietypowych życzeń o dodatkowe wyposażenie pokoju, obejmujące np.:

  1. nawilżacz powietrza,
  2. grzejnik elektryczny,
  3. pościel antyalergiczną, czy
  4. wózek inwalidzki.

Wręcz normą staje się w wielu hotelach użyczanie gościom na ich życzenie:

  1. kabli do komputera umożliwiających bezpłatne korzystanie z Internetu,
  2. łączników do prądu elektrycznego (tzw. adapterów),
  3. faksów,
  4. odtwarzaczy CD,
  5. materiałów biurowych.

Większość hoteli i niektóre inne obiekty hotelarskie są wstanie spełnić życzenie gościa hotelowego o użyczenie mu takich rzeczy, jak:

  1. książki,
  2. mapy,
  3. plany,
  4. różne informatory,
  5. ładowarki do telefonów komórkowych,
  6. parasole,
  7. dodatkowe łóżko dla małego dziecka.

W miejscowościach turystycznych gościom przyjeżdżającym w celach wypoczynkowych hotelarze starają się udostępnić do używania:

  1. rowery,
  2. sprzęt do tenisa, i inny sprzęt sportowy i rekreacyjny,
  3. leżaki i parawany na plażę,
  4. łodzie, kajaki i rowery wodne.

Z umową użyczenia mamy do czynienia również w razie udostępniania:

  1. ręczników kąpielowych czy
  2. szafek na ubranie gościom korzystającym z basenu lub sauny, a nawet
  3. udostępnianie w salach klubowych prasy codziennej i czasopism i to nie tylko gościom hotelowym, ale właściwie wszystkim osobom oczekującym.

Zobacz również serwis: Umowy

Podobnie będzie w przypadku, gdy gość hotelowy bezpłatnie używa różnych rzeczy ogólnodostępnych na terenie danego obiektu, znajdujących się poza wynajętym pokojem, np.:

  1. telewizora w sali klubowej czy
  2. ogólnodostępnego prysznic.

Forma umowy użyczenia

Umowa użyczenia jest zawierana w dowolnej formie i zwykle jest to forma ustna. Ze względu na charakter lub wartość przedmiotu użyczenia oraz lokalne zwyczaje potwierdzenie zawarcia umowy użyczenia następuje nieraz w prowadzonej przez hotelarza kartotece, jak powinno być zwłaszcza w przypadku każdego w zasadzie zbioru bibliotecznego. 

Zobacz również: Nakłady przy umowie użyczenia

REKLAMA

Czasem pod zastaw jest pobierany dowód osobisty gościa hotelowego, aby zagwarantować zwrot użyczonej rzeczy o większej wartości. Takie postępowanie jest naganne, gdyż zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi wykroczenie określone w art. 55 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 10 kwietnia 1974 r. (Dz.U. t.j. z 2006 r., Nr 139, poz. 993).

Cechą charakterystyczna tej umowy jest jej realny charakter i dopiero oświadczenia woli połączone z wydanie rzeczy powodują zawarcie umowy użyczenia. Użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. W praktyce hotelarskiej oznacza to zakończenie użyczenia danej rzeczy wraz z wygaśnięciem umowy hotelowej.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA